| Crengu09 a întrebat:

cine imi poate spune ceva legat de podisul deccan?

Răspuns Câştigător
| elenutza27 a răspuns:

Wikipedia iti spune totul :)
http://ro.wikipedia.org/wiki/Geografia_Indiei

1 răspuns:
| danubivol a răspuns:

1) India (un loc minunat)
(podisul deccan), Podisul urca spre margini in sisteme muntoase: Vindhya in Nord, m-tii Gatii de Est si, respectiv, Gatii de Vest, ce se unesc in Sud si domina campiile litorale Malabar(de-a lungul tarmului Marii Ara
2) Asia
(podisul deccan), Podisul Anatoliei, Caucaz, Podisul Armeniei, Elburz, Zagros, Podisul Iran, Hiducus. Urmeaza partea cea mai masiva a Terrei, complexul muntos Pamir - Tibet - Himalaya, cu lanturi muntoase margina
3) India
(podisul deccan), Podisul urca spre margini in sisteme muntoase: Vindhya in Nord, m-tii Gatii de Est si, respectiv, Gatii de Vest, ce se unesc in Sud si domina campiile litorale Malabar(de-a lungul tar