| DragosMarian9 a întrebat:

Cum as putea invata engleza? Cu filmele nu merge, nu sunt un pasionat in a vedea filme. Alte idei? Este vreun binevoitor pe aici, care stie bine engleza si vrea sa ajute si pe altii?big grin

Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Salut. Eu predau engleza. Intai trebuie sa iti gasesti ceva ce iti place.
Daca ai rabdare iti recomand carti-caiete de lucru. De la incepator la mediu-avansat cea mai buna testata de mine pe ceilalti e seria "Grammar practice for... " (o gasesti gratis pe net). Daca n-ai rabdare, vezi ca exista site-uri cu exercitii (sunt cu duiumul).
Pt cuvinte si expresii, daca nu vezi filme ce faci? Ori citesti ori asculti. In ambele cazuri iti trebuie un caiet in care sa iti notezi cuvinte/expresii noi pecare sa le asimilezi in timp. Pe youtube si pe alte site-uri iti poti gasi carti audio+scrise si in ro si in engl incat sa poti sa lucrezi cu ele.
Totusi cel mai important aspect e urmatorul: Nimic pe lumea asta nu se face fara efort si rabdare, chiar si sa te nasti a trebuit sa dai dovada de ambele... deeeci efortul tau e singurul care functioneaza, metoda e, la baza asa: inveti sa faci propozitii simple, inveti cuvinte (garderoba, casa, mancare, etc, tu iti faci domeniile dupa ce te intereseaza) si folosesti ce inveti in scris si vorbit. Ca sa vb cu cineva "nativ" iti recomand cu caldura programul mirc, un chat mondial cu care multi din generatia mea au invatat bine-mersi 2 limbi straine (eu il folosesc pentru ca n-am cu cine sa vb franceza, de ex)... Good luck!

7 răspunsuri:
| HelpMeNow a răspuns:

Dupa numele tau, imi dau seama ca esti nascut in '95, incearca prin jocurile de calculator, jocuri de peste 7gb, cu o poveste mai lunga, astfel poti sa citesti titrarea in engleza sau sa asculti ce vb aia, cat intelegi din el e destul, incetul cu incetul iti vei da drumul

| FlyingFox a răspuns:

In librarii gasesti multe carti care au si CD-uri pentru a face si partea de listening a exercitiilor. Pentru partea de writing ar trebui sa iti gasesti cateva teme si sa incerci sa faci compuneri argumentative (asa iti dezvolti si vocabularul). happy

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Asa nu vei invata niciodata engleza.Cel mai bine este sa te duci la librarie si sa cumperi o carte de engleza fara profesor.Are si gramatica si literatura.
Incearca sa vezi filme fara subtitrare, ca sa reusesti sa le intelegi bine cuvintele.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Iati un profesor bun sau uite,
http://www.engleza-online.ro/
Te pup!

| Northern a răspuns:

Bună! Comunicarea e cea mai importantă. Însă, acest mod de a învăța îl practici doar dacă ai cu cine comunica.Și dacă n-ai? Uite cum e mai bine.1.Cumpără o carte de gramatică, gen ''Să învățam engleza fără profesor''.2. După, începe să citești cărți în engleză. Baftă!

| tacea112 a răspuns:

Cauti un profesor bun ca sa te invete engleza