| Fiona35 a întrebat:

Salut, cum e la o olimpiada de biologie? detalii...

9 răspunsuri:
| Merilynne a răspuns:

Heei! Si eu merg la olimpiada... si pot spune ca mai bine nu ziceam niciodata ca vreau. De invatat, stiu aproae bine cele 3 manuale pe care trebuie sa ke inveti, plus ca mai am si un memorator de a 11a pentru ca subiectele de judeteana depasesc ceea ce se gaseste in manualele de a 7a. Mie imi e frica la complementul grupat, pentru ca se greseste foarte usor... in rest nu prea am emotii. Off, mai e putin pana la judeteana si sper sa iau la nationalaa :d.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat pentru ce clasă, din ce an, ce etapă, etc.

Vezi subiectele date la linkul următor ( selectezi clasa dorită, subiecte şi bareme, respectiv etapa dorită ) :
http://www.olimpiade.ro/disciplina/biologie

Toate cele bune.

| MaliciousDeath a răspuns:

Am incercat si eu sa merg in clasa a 9-a si a trebuit sa ma pregatesc dupa vreo 6 manuale diferite. Daca esti in liceu, incearca doar daca esti foarte motivata si ai masa neuronala(nu din plictiseala ca si mine:))).E important de stiut ca daca obtii rezultate foarte bune(si aici vorbesc de etapa nationala), ai un loc asigurat la facultatea de medicina...Altfel nu merita efortul.
Dar daca esti in generala, nu strica sa-ncerci.Materia e usoara si placuta.N-ai nimic de pierdut.Cat despre subiecte, primesti grile.Si cateva exercitii pe care le rezolvi cu teoria si matematica de clasa a 5-a.
-update-
Din moment ce esti a 7-a, arunca un ochi aici ca sa-ti faci o idee:
http://www.calificativ.ro/......19226.html

| Katoteshika a răspuns:

Esti in clasa a 7-a? Bun, si eu sunt.mi-a aratat profa de bio niste fise si sunt destul de grele...trebuie sa stii nu numai ce ai invatat in clasa ci toata cartea..verificati-va cunostintele aflati mai mult etc.Este destul de greu si se complica... dar daca iti place si retii cat mai multe informatii este bine si iti va fi usor!
Succes!

| george232323 a răspuns:

La scoala mea nu am auzit niciodata de olimpiada la bio, am auzit olimpiade la toate materiile dar la bio nu. Si daca ar fi fost sa stii ca nu as fia ratat. Dar in ori ce caz cred ca e ca si la un fel de test sau ceva.

| Rubyrubyy a răspuns:

E puțin greu dar depinde si ce clasa esti dar oricum eu sunt in clasa a 5-a si nu s-a întâmplat sa avem olimpiada la biologie si nu cred ca as ratatao.

| Fiona35 explică:

Mersi si sunt in clasa a7-a

| IpDana a răspuns:

Etapa locala este usoara, dar cea judeteana este mai grea, nu foarte dificila daca te pregatesti bine.Acum depinde in ce clasa esti.

| Alexandru_Popa_2000 a răspuns:

Olimpiada la biologi este usoara dar depinde ce clasa esti mereu am ajuns la Judeteana