| Andrei401 a întrebat:

Salut.
Cum este sa te duci la liceu? Cum este sa fii boboc?
Ma tot gandesc cand o sa ajung la liceu si o sa fie foarte multa lume? O sa fie lumea prietenoasa in general?
Sunt putin mai retras si rusinos, ceva sfaturi? Voi cum ati inceput totul la liceu happy?

6 răspunsuri:
| ClaudiaMihaelaAnonima a răspuns:

Buna,
uneori este destul de greu pentru inceput, spun din propria experienta,
dar dupa. iti faci prieteni, te acomodezi, si da uneori e cam aiurea
ca esti boboc, dar asta nu conteaza, daca esti retras invata sa-ti faci
cercul tau de prieteni, si eu am fost asa, si inca sunt. Succes! :*

| EmanuelEmy7 a răspuns:

Depinde din ce scoala vii la acel liceu, si cum este cotata, astfel poti sa iti faci prieteni mai usor la liceu, si rusinea dispare!

| minrest a răspuns:

Depinde de liceu. La liceele bune, oamenii se poarta mai frumos. Salut.

| StefNN a răspuns:

Eu sunt clasa a9-a la un liceu super din Craiova, si pot spune ca e o experienta speciala, gandeste-te ca si ceilalti sunt la fel de confuzi ca tine, ma refer ca inca nu va cunoasteti, dar dupa o saptamana sau 2 o sa te familiarizezi cu clasa ta si pana la urma si cu liceul caci asta e cel mai important big grin
Sper ca te-am putut ajuta

| LSMM a răspuns:

Nu e totul asa frumos în fiecare caz. Când ajungi la liceu, sunt doar câtiva confuzi care cauta sa-si faca prieteni, in rest sunt si altii care se aseaza in ultima banca si incep sa comenteze fiecare gest al tau. Sau persoane indraznete care cauta sa se imprieteneasca cu cineva la fel de extravertit. Daca e liceu bun, s-ar putea sa fie si multe progenituri a profesorilor, ceea ce duce automat la atitudine superioara in majoritatea cazurilor daca acei copii sunt destepti numai datorita notelor pe care le au.
Daca esti timid, incearca sa nu arati asta nici macar in prima zi, altfel iti va fi foarte greu sa te bagi intr-un grup dupa cateva luni, cand prieteniile sunt deja formate. Cum o sa faci asta, depinde de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde de liceu.
La noi, dupa festivitatea de inceperea anului scolar prima intrebare adresata tuturor era ''ce muzica asculti''.
Restul ne-am separat si stam pe bisericute.
Doar cand mai plecam de la vreo ora neimportanta ne strangem ca o familie puppy dog eyes.
''Ma tot gandesc cand o sa ajung la liceu si o sa fie foarte multa lume? O sa fie lumea prietenoasa in general?''- Extrem de multa
''O sa fie lumea prietenoasa in general?'' - la mine a fost. Vezi ca sunt anumite licee de fite care lumea nu e asa prietenoasa.
''Sunt putin mai retras si rusinos, ceva sfaturi? '' - nu incerca sa te schimbi dupa altii, intr-adevar, incepi de la 0 si iti poti creea o noua imagine, dar ai grija unde ajungi.
'' Voi cum ati inceput totul la liceu happy?'' - Dupa festivitate am dat florile si am cunoscut diriginta. Pe urma am facut joculete ca sa ne cunoastem mai bine, am mai vorbit noi intre noi ( multi ne cunosteam de la intalnirea bobocilor) si pe urma am plecat acasa.