| CristianBC a întrebat:

Cum pot afla volumul unui trapez?. spre exemplu: o cada de baie.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Trapezul e o figură nu un corp.
Figura nu are volum ci doar arie.
Dacă ai o piramidă cu baza un pătrat ( sau un dreptunghi) și tai partea de sus a piramidei, ceea ce rămîne jos este un trunchi de piramidă ( trapezoidală).Și avînd acest corp și o a treia dimensiune i se va putea măsura, în acest fel volumul.

4 răspunsuri:
| Nix15 a răspuns:

Volumul se poate calcula doar pentru obiecte 3D, trapezul e 2D.
Pentru volumul unei cazi, poti calcula aria trapezului (lateralul cazii) si sa inmultesti cu latimea (aproximativ, cada nu are forma perfecta).

| rrrrrrrrra a răspuns:

Il masori.

| CaravanIon a răspuns:

Umpli cada cu apa. Masori cumva cantitatea de apa.
1000l=1 m3

| wololo a răspuns:

Cada o poti imparti intr-un paralelipiped dreptunghic şi 4 piramide, spoke să le calculezi volumul separat.