| realorfantastik a întrebat:

Cum se afla inaltimea la care se ridica apa intr-n vas daca introducem un corp? Exista vreo formula, ceva...happy?

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Este o problema de a calcula volumul. Cunosti marimea corpului scufundat, volumul de apa dezlocuit va fi acelasi cu a corpului, iar recipientul in care este apa este probabil de forma cilindrica si cunosti suprafata bazei acestui cilindru. Si inaltimea unui cilindru este volumul impartit la suprafata bazei.