| adyyy9003 a întrebat:

Salut cum se afla la prisama triunghiulara regulata volumul daca stim doar aria laterala, ce trebuie sa calculez va rog ajutati-ma dau funda big grin

4 răspunsuri:
| KatherineP a răspuns:

Ti se pare ca aici e matematica.ro?

| ioana1704 a răspuns:

Din cate imi aduc aminte ai nevoie de aria bazei si inaltimea. aria bai o stii, aria laterala /3 si tu calculeaza inaltimea

| zdrangoi a răspuns:

Nu poti calcula doar cu datele pe care le ai.
Mai trebuie sa stii ceva :
-ori inaltimea
-ori latura bazei
uite formulele :
Al = Pb x h (Pb este perimetrul bazei, Pb = 3l).
V = Ab x h (Ab este aria bazei).
Asa ca daca vrei sa te ajutam da problema corecta!

| Maidanezul a răspuns:

Prisma regulata=toate laturile egale 3 fete x aria a 3 triunghiuri echilaterale A=A1+A2+A3 unde A1=A2=A3 A1=(BxI)/2 dar ma triunghiul este echilateral =toate lat egale A1=(lxl):2 =l la patrat /2
A=(lxl):2+(lxl):2+(lxl):2 =3l la patrat/2=3/2xL patrat unde A=3lpatrat totul [e 2 scoti l=radical din (2/3)xA si te-ai scos