| Munteanu_Denis_1997 a întrebat:

Cum se numeste un text scris sub forma de imagine? Se termina cu -grama.

Funda!

Răspuns Câştigător
| Mimo2 a răspuns:

- Caligramă este un poem în care dispoziția grafică în pagină formează un desen care are o legătură cu subiectul textului. (Deci daca poemul e despre un caine, poemul va fi scria sub forma unui desen care reprezinta un caine )
- Pictografia este o formă de scriere în care ideile sunt transmise prin desene. ( de ex: un desen cu capul acela de mort pentru ceva toxic, un avion pentru un aeroport, o femeie pentru baia femeilor si multe altele )
Sper ca una din acestea e cea de care ai nevoie tu!
Funda?

5 răspunsuri:
| suntsuper a răspuns:

Caligrama. nu pictograma sau altceva

| stefan563 a răspuns:

Pictograma

| AlexandRu_LlexuTzu_1977 a răspuns:

Diagrama

| creuceanu44 a răspuns:

Pictograma