| jupiter530 a întrebat:

Salut cum vi s-au parut subiectele de azi de la romana? Eu speram la genul epic dar spre surprinderea mea m-am descurcat si la msajul textului happy Am gresit ca un prost ce sunt la exercitiul cu masura versurilor(am pus 5 si 7) apoi am gresit la cele 2 exercitii legate de sintaxa frazei+alte greseli minore la scris scot de un 7.5. Voi unde a-ti gresit si cat luati?(Macar sa nu mor prostlaughing )

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

Ah, eu chiar ma asteptam sa dea mesajul pe text liric. Deci puteam sa bag mana in foc ca da ori mesajul textului liric sau semnificatia titlului pe text epic(astea nu erau in model, simulare sau la olimpici). De gresit am gresit extrem de prosteste la subiectul al II-lea, la a doua intrebare de la 1 (cand mi-am dat seama, uitandu-ma pe barem, imi venea sa ma dau cu capul de tastatura). Oricum, peste 9 iau sigur, dar nu mai mult de 9.8. Oricum nu ma asteptam eu sa iau mai mult de 9.8 indiferent de subiecte, dar acum mi-e oarecum ciuda de alea 2 puncte pierdute sad Ei, poate iau nota maxima la mate, cum am luat la simulare, si imi mai ridic media. Bafta tuturor poimaine! Sa luati note mari si sa intrati la ce licee vreti voi!

14 răspunsuri:
| Lαrisα a răspuns:

Cred ca iau 9, 40. Nici nu-ti mai spun ce-am gresit. laughing

| pastru009 a răspuns:

Salut.Eu am gresit la exercitiul 4(subiectul 2) unde pronumele aceia era subiect nu Atribut pronominal, cum am scris.De ametit ce eram m-am gandit ca e si subiect(intai asa scrisesem) dar dupa am vazut ca raspunde si la intrebarea care si am taiat subiect si am scris atribut pron.Tot la subiectul 2 am mai gresit la 3: si- am scris ca e conjunctie subordonatoare, in loc de coordonatoare.
La subiectul 1 e... complicat.CE AI SCRIS LA EXERCITIILE DE LA subiectul 1, A(fara B-compunere)?
La 1 am zis asa:
fiindca=deoarece, pentru ca
cer=vreau, doresc(credeti ca sunt corecte, ma rog corect, avand in vedere ca se ia in calcul DOAR primul sinonim?)
linistit=calm, temperat
La 2: Virgula desparte o adresare directa de restul propozitiei exclamative. DACA nu este corect, cum trebuia?
3. 4-7 silabe.
4. Prima trasatura: Sentimentele, ideile si trairile sunt transmise in mod direct prin intermediul figurilor de stil si a imaginilor artistice. A doua trasatura: Modul de expunere predominant este monologul liric adresat impletit cu descrierea. Voi ce ati scris?
La 5 nu mai tiu minte. laughing

| Duucu a răspuns (pentru pastru009):

Monoloage lirice adresate? *** it, exista eul liric si elementele de versificatie. laughing

| jupiter530 explică (pentru pastru009):

Eu la virgula am scris ca marcheaza o pauza in vorbie si ca desparte o structura in Vocativ de restul prop(sper sa-mi puncteze chiar daca am scris si chestia cu pauza) La sinonime am scris deoarece=pentru ca cer=solicit linistit=calm Si la trasaturi am scris ca se remarca prezenta eului liric prin marci lexico-gramaticale si ca eul liric isi transmite sentimentele prin intermediul limbajului palstic/expresiv si masura versurilor era de 6 silabe primul vers si 4 silabe al doilea.

| pastru009 a răspuns (pentru Duucu):

1.Pluralul cuvantului "monolog" este : "monologuri", nu "monoloage". Si apropo, intr-o opera lirica pot exista mai multe elemente decat prezenta eului liric si prozodia.

| Duucu a răspuns (pentru pastru009):

Îmi cer scuze neseriozitatea, probabil încep să uit că simțul umorului e o calitate pe care puțini o dobândesc.

| pastru009 a răspuns (pentru Duucu):

Imi pare rau ca te dezamagesc exact pe matale, dar am o fire umoristica dezvoltata.

Răspuns utilizator avertizat
| Tutuianu_Razvan_1999 a răspuns:

Am gresit la silabe
o functie sintactica
jumatate dintr-o valoare morfologica
si la aia cu completiva indirecta eu am scris directa
concluzie - 8.9

| qverty a răspuns:

Si eu am gresit la masura, am scris 5-7 laughing

| HOOODINI a răspuns:

Si eu am gresit la masura versurilor si am pus doar o subordonata corecta si l
a f.s. am gresit una.In rest am am facut, sper sa iau un 8