| BogdanMihai755 a întrebat:

Dacă fac liceul în științe sociale. Aș putea să mă înscriu la facultatea de informatică?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| XYZ02 a răspuns:

Ai putea, dar o sa ai nevoie de meditatii.
La Stiinte Sociale nu faci informatica, iar daca compari cu mate-info unde in clasele 11/12 ajungi la 4-5 ore pe saptamana nu doar ca esti in dezavantaj, esti paralel.
Mai trebuie de mentionat faptul ca nu poti sa dai bac-ul la informatica pe uman, iar cand o sa fie inscrierea la facultate foarte probabil o sa dai proba la informatica.Ti-as recomanda sa te transferi, mai ales ca in primul an de liceu(sau mai bine, in al 2-lea semestru), la informatica nu pierzi decat pseudocodul pe care l-ai putea invata in acelasi timp cu C++.
Vezi ca singura specializare la care se face info este mate-info, stiinte ale naturii iese din discutie ca nici acolo nu se face nimic.
Succes.

2 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Da, poti. Apuca-te de pregatire la informatica din timp, conteaza sa iei examenul de admitere cu nota buna

| Sn4k3 a răspuns:

Poti sa intri indiferent de liceu la orice facultate, atat timp cat ai cunostiintele necesare.