| ChiukiuHamsler a întrebat:

Daca in 2015 ultima media de admitere la liceul la care vreau sa dau, la profilul mate-info, a fost 8.86, si in 2018, 7, 40, credeti ca anul acesta o sa scada sau o sa creasca?

6 răspunsuri:
| Aretha a răspuns:

Te uiti in functie de ce promovabilitate si note au astia care trec bacul acum.

| ChiukiuHamsler explică (pentru Aretha):

Ce legătură are bacul cu admiterea la liceu?

| Aretha a răspuns (pentru ChiukiuHamsler):

Media pe profile la licee se face cu ev. Nat si bac
Si rotunjesc cu rezultatele din semestre.
Asa isi face un liceu nume laughing

| claudiad a răspuns:

Media de admitere la liceu se face in functie de promovabilitatea elevilor la evaluarea nationala. Daca sunt multi care au promovat si cu note mari, atunci automat vor fi medii mai mari ce ocupa locurile. Deci nu ai de unde sa stii daca va creste sau va scadea. In 2015 spre exemplu eu am luat bacul, si a fost o promovabilitate extrem de mare, note mari si o rata foarte mica de studenti picati. La facultate au fost aprox 1500 studenti la admitere, cand in mod normal veneau max 500, deci eram aproximativ 11 studenti pe un singur loc. Asa ca au suplimentat locurile ca sa intre mai multi studenti, de asemenea au fost si medii mai mari (desi la noi s-a tinut cont de admitere si 25% de bac).

| AleCat0 a răspuns:

Totul e dupa noroc, in unele cazuri la unele licee scad mediile intr-un anumit an dar sunt si licee la care cresc, depinde de copiii care vor sa intre la liceul respectiv

| Ann1234 a răspuns:

Avand in vedere faptul ca a scazut asa de mult anul trecut, cel mai probabil nu scade si in acest an..probabil ramane tot 7 si ceva ..sau creste, dar nu cu mult