| Andrei_Dragoş_2002 a întrebat:

Daca ma duc la filologie, ce materii voi avea si din ce voi da teza?

Răspuns Câştigător
| asperger3 a răspuns:

Buna.
Teze dai romana, limba 1, geografie, latina
Acum in clasa a x-a(m-am transferat de pe semstrul 2) faci latina,limbi straine,bilologie,chimie,fizica,sport,tic,istorie,geografie.
In clasa a xi-a scapi de desen si muzica(faci educatie artistica),faci o ora de stiinte(chimie+fizica),posibil sa faci deucatie pentru sanatate(am optional),optional de gramatica,lit. universala,teorie literara,economie,sociologie
PS. in clasa a x-a faci educatie antreprenoriala si psihologie

La bac daca nu se schimba dai probele scris din romana,istorie(obligatorie),la alegere dintre economie,geografie, sociologie, etc
Certificatele trebuie sa le dai la Romana, informatica, limba straina.

Daca ai alte intrebari la care pot sa iti raspund astept

4 răspunsuri:
| LorenaAnca a răspuns:

In clasele a 9 a si a 10 a, vei avea cam aceleasi materii ca cei de la real, doar ca vei avea latina in plus, iar daca la tine in scoala tic-ul si informatica sunt doua materii si nu sunt imbinate (cum e la mine), nu vei face informatica, ci vei face doar tic. Vei da teza din romana, la alegere istorie sau geografie, engleza si latina.

| LorenaAnca a răspuns (pentru LorenaAnca):

Incepand cu clasa a 11 a nu vei mai face mate, bio, chimie si fizica, ci vor fi toate imbinate intr-o materie numita stiinte.

| Andrei_Dragoş_2002 explică (pentru LorenaAnca):

Mersi mult