| Marian92821 a întrebat:

Salut! Daca nu reusesc sa ma inscriu la o profesionala sau liceu in adoua repartizare, mai pot sa mai incerc odata anul viitor? Am trecut clasa 8.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti fa probleme ca vei fii repartizat la liceele unde au mai ramas locuri, chiar daca sunt licee mai slabe.

| Anonimul151 a răspuns:

Cum adică dacă nu reușești să te înscri la un liceu sau profesională? Și cum să te înscrii în următorul an?

În primul rând, cazurile de a nu intra la un liceu sau profesională sunt foarte mici, deci stai liniștit. Trebuie să se ocupe de asta diriginta/dirigintele tău. Să se asigure că toată lumea e repartizată.

Și nu. E imposibil, să te înscrii în anul următor la liceu. Așa ce faci? Practic, rămâi un an acasă, fără să înveți nimic.

Nu te gândi că nu vei fi repartizat la un liceu, pentru că în momentul repartizării vei fii foarte stresat și nu e bine deloc.

| Marian92821 explică (pentru Anonimul151):

S-a ocupat pe... a zis ca sa vorbeasca parinti cu liceele sa intrebe daca mai sunt locuri...

| Marian92821 explică (pentru Marian92821):

Mai am doua optiuni la care pot sa apelez dar daca nu sunt acceptat nici acolo chiar nu se mai poate sa dau anul viitor macar la o profesionala?

| Anonimul151 a răspuns (pentru Marian92821):

Diriginta/Dirigintele tău e obligată/obligat să se ocupe de asta, să se asigure că intri la liceu.

Păi, trebuie să mergi cu dosarul primit de la scoala. Trebuie să îl duci și îl depui la liceu pentru inscriere.

Vei fi acceptat. De ce îți pui aceste întrebări?

Până la admitere mai ai puțin. Deci nu ar trebui să îți faci probleme de pe acum.

Mai ales că din toamnă ești a 8 a.

Deci nu îți face griji.

Vei fi admis ori la profesională ori la liceu.

Și cum am spus. Nu se poate sa fii admis în anul următor. Doar dacă ai probleme medicale, și din cauza asta nu poți merge la liceu.

Dar dacă nu ai probleme de genul, nu e cazul sa îți faci griji ca nu vei fi admis.

| Marian92821 explică:

:*(

| Anonimul151 a răspuns (pentru Marian92821):

Diriginta/Dirigintele tău e obligată/obligat să se ocupe de asta, să se asigure că intri la liceu.

Păi, trebuie să mergi cu dosarul primit de la scoala. Trebuie să îl duci și îl depui la liceu pentru inscriere.

Vei fi acceptat. De ce îți pui aceste întrebări?

Până la admitere mai ai puțin. Deci nu ar trebui să îți faci probleme de pe acum.

Mai ales că din toamnă ești a 8 a.

Deci nu îți face griji.

Vei fi admis ori la profesională ori la liceu.

Și cum am spus. Nu se poate sa fii admis în anul următor. Doar dacă ai probleme medicale, și din cauza asta nu poți merge la liceu.

Dar dacă nu ai probleme de genul, nu e cazul sa îți faci griji ca nu vei fi admis.

De ce îți faci griji de pe acum? Dacă ai trecut acum a 8 a?