| MotoBlitz a întrebat:

Salut! Dacă vrei să te transferi de la un colegiu militar la unul civil ai o prioritate sau te văd directorii mai bine? Am un coleg care are media 9, 20 și ultima medie la liceul civil a fost de 9, 42, credeți că ar putea directorul să îl lase să intre având în vedere că a fost la mate-info engleză intensiv, are o altă experiență față de toți ceilalți și e apt din orice p.d.v? Vrea să intre la mate-info normal, fără engleză intensiv.

1 răspuns:
| Cherciumihai a răspuns:

Directorii colegiilor civile pot lua în considerare media și experiența anterioară a unui elev care dorește să se transfere. În cazul colegului tău, având o medie bună și o experiență diferită, există șanse ca directorul să îl primească în colegiu. Totuși, decizia finală aparține directorului și politicii colegiului. Recomand colegului tău să se informeze direct la colegiul la care dorește să se transfere pentru a afla mai multe detalii despre procesul de admitere și criteriile de selecție.