| Anonim9118 a întrebat:

Salut, de ce profa de istorie zice că, comunismul nu a căzut din Rusia daca pe Wikipedia zice clar că "Uniunea Sovietică a încetat să mai existe în 1991, când Boris Elțîn a preluat puterea după eșecul tentativei de lovitură de stat a conservatorilor ruși, care încercau să oprească reformele inițiate de Presedintele Mihail Gorbaciov." Și zice clar că Rusia acum e Rep Federativa Federația rusă...etc așa ea are ~50 de ani dar totuși mă lămurește cineva de ce zice altceva și cine are dreptate Wikipedia sau ea? Adică Wikipedia e o enciclopedie multiplă

Răspuns Câştigător
| mODIN a răspuns:

Cand aud oameni ca folosesc termenul de 'comunism' sa se refere la orice guvern catusi de putin autoritar, ma streseaza teribil, dar din partea unei profesoare, asta mi se pare complet inacceptabil.

Cuvantul in sine se refera si la cum sunt impartiti banii in stat si implicarea acestuia in economie. Rusia nu mai are o economie planificata, dupa nici o definitie, dupa anul 1991. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca e plina de firme si companii private si se organizeaza alegeri unde candideaza mai multe partide (indiferent cat de cinstite sunt acestea).

Oamenii care zic ca Rusia acum este comunista, sau care zic alte aberatii de tipul "daca armata e obligatorie, inseamna ca traiesti intr-o tara comunista" sunt efectiv analfabeti.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Lupul isi schimba părul dar năravul ba.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe Wikipedia scrie ce e oficial. Ce se întâmplă practic în Rusia e alta discuție

| gabicoo a răspuns:

Comunismul nu a dispărut - a fost doar a fost vopsit gardul.

"Iosif Visarionovici nu fi trist/
Comunismul n-o murit/
Doar un pic s-o hodinit." de la Vladimir Vladimirovici citireeeeee. Amin.

| TheGentleman a răspuns:

Degeaba. La fel cum comunismul nu a căzut în 89, fiind doar rebranduit în România, prin Iliescu and Co., așa și Rusia. Experții în geopolitică și științe sociale spun că va trebui să treacă cam tot atâția ani până să se vadă schimbări reale. De exemplu: tara asta a fost sub comunism 42 de ani, vor trebui să treacă 42-50 de ani până să se producă efecte reale ale unor schimbări.

La ruși mult mai mult, ei fiind o fostă putere colonială, un popor violent de când există. Nu prea poți sări etape din evoluție. Foarte puține țări au făcut-o, cum ar fi Japonia în Era Meiji.

Nici măcar francezii nu au reușit, deși au produs iluminismul și alte valori umaniste, plimbându-se mereu între republică și monarhie.

Putin s-a născut, a crescut și a trăit în comunism, a fost agent KGB, cam ce crezi că a putut învăța în școală/ la serviciu?

| Anonim9118 explică (pentru TheGentleman):

Ok ok dar daca ne uitam la foștii liderii comuniști vei vedea că mai întâi au fost ortodocși apoi atei pe când la Putin e doar creștin ortodox... chiar el a mărturisit asta... ultima dată în 2022 când a dat o lege prin care cuvântul "Dumnezeu" să se scrie cu litere mari plus că și steagul Rusiei s-a schimbat nu mai e steagul USSR