| felfalus a întrebat:

Saluthappy de ceva timp incoace,tot ma intreb daca are rost sa fac o facultate. Dupa ce am terminat liceul,m-am gandit la facultatea de tehnica dentara din Cluj,dar cu timpul mi-am dat seama ca e greu si nu o sa fac fata (eu fac parte dintr-o familie modesta si nu-mi mai permit sa cer bani de la parinti).Am o prietena care e acolo si mi-a spus ca in sesiune a stat de dimineata pana seara la invatat, zilnic.Concurenta e mare, se bat 7-8 oameni pe un loc la buget.Cel mai important lucru e sa te mentii la buget, deoarece taxa este foarte mare:8000 lei pe an.Ce ati face daca v-ati afla in situatia mea? Se merita sa fac un curs de specializare?(nu m-am gandit inca in ce domeniu) sau sa ma duc la scoala postliceala de asistenti medicali? ai sanse sa lucrezi in sistem cu scoala respectiva? mersi mult

Răspuns Câştigător
| Anca6991 a răspuns:

Hm, e destul de dificil. Sincer nu stiu daca merita sa faci o facultate atata timp cat te tot chinui sa te mentii pe un loc la buget, pentru ca oricat ti-ar placea ajungi la un moment dat sa ti se ia si sa constati ca nu e de tine. Treaba cu un curs de specializare ar fi o idee, pentru ca stii cum e vorba aia, nu stii de unde sare iepurele, dar si in cazul asta trebuie sa fie ceva ce iti place si totodata sa vezi oportunitatea de a te angaja dupa. In ceea ce priveste scoala postliceala de asistenti un fost coleg a decis sa faca asta, poate in lipsa de alte variante, si acum vorbeam cu el ca e bucuros cu alegerea pe care a facut-o. Spunea ceva de plecat in strainatate dupa si ca se castiga bine, acum nu am informatii precise ca sa pot spune ca sigur e asa. Gandeste-te la ce vrei sa faci, poate la ce e important, pentru ca deja trebuie sa luam decizii gandindu-ne la viitor, si nu ne permitem sa pierdem timpul aiurea sau sa facem greseli. Mult noroc!

| felfalus explică (pentru Anca6991):

Multumesc de sfaturi si de rabdarea pe care ai avut-o

| Anca6991 a răspuns (pentru felfalus):

Nu ai pentru ce!