| anonim_4396 a întrebat:

De la ce vine timiditatea? De ce unu de 19 ani este timid? Dau funda, multumesc.

Răspuns Câştigător
| madu1295 a răspuns:

Timiditatea, se spune ca-i ceva genetic. Daca parintii tai sunt timizi, sau cel putin unul dintre ei, la randul tau si tu esti, dar bineinteles mai sunt si exceptii. Si cat de varsta, in functie de cat devenim mai maturi, timiditatea scade sau creste. La altii se manifesta la fel sau mai puternic, depinde. Aaa, si timiditatea nu-i un lucru rau, are si calitati pozitive. Multi zic cand vad pe cineva timid :'' bai, e prost asta'', nu! Persoana timida are probabil mai multe de castigat, astfel nu e inclusa in fel si fel de anturaje etc. Deci, tu fii mandru/ mandra ca la varsta asta inca esti timd/a! happy

6 răspunsuri:
| Lamaitzza a răspuns:

Pentru ca este un baiat dragut,respectos ce se straduie sa nu supere pe nimeni,este prietenos, chiar prea prietenos si lasa de la el, in general tace si inghite.Acest gen de baieti sunt draguti dar ai grija sa nu fi calcat in picioare, incearca sa iti zici si tu punctul de vedere:*

| wintermee11 a răspuns:

Cred ca te nasti cu ea.dar sunt oameni trecuti bine de prima tinerete considerati ca fiind timizi. Oricum, in opinia mea timiditatea nu este neaparat un defect.as spune mai degraba o calitate rezultat din educatia pe care a primit-o de la parinti, ori de la invatatorii si profesorii pe care i-a avut.O consider parte a bunului simt.Numai bine.

| Remus13 a răspuns:

Un tip de 19 ani este timid fiinda: este un tip linistit, nu vorbeste urat, in familia lui tot este pozitiv, rudele se poarta frumos cu el.
Timiditatea vine de la rusine.

| myandmy a răspuns (pentru Remus13):

Timid si eu am fost dar mi-a trecut sincer si eu cand eram cuminte eram mai timid dar acum is mairau mai injur si nah dar nu is de loc timid poate ai dreptate cu "Timiditatea vine de la rusine"

| WeedGotMeCrazy a răspuns:

Pentru ca nu are incredere in el si ii e jena sa nu faca ceva gresit.

| monamonkey a răspuns:

Toti aveti dreptate, in afara de TheTurk1301 care a zis ca "Timiditatea vine de la rusine", dar nu e asa, unii prefera sa asculte, sa gandeasca si sa nu asculte ce este in jur.