| bodyguardsmecher a întrebat:

Deci am o intrebare : eu in scoala am fost un elev de 9.60, dar in examen am facut-o lată..am luat 8.35 si 6.90. Oare profesori si colegi peste ceva vreme isi vor aduce aminte de mine ca elevul de 9.60 sau ca elevul de 7.62.
Colegi imi sunt prieteni si vom ramane in relati foarte bune!

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Cu siguranta profesorii isi vor aduce aminte de tine ca fiind un elev bun. Colegii probabil ca te considerau destept (media 9.60 este, totusi, o realizare), iar acest examen nu cred ca i-a facut sa-si schimbe parerea foarte mult. Notele de la examene nu sunt definitorii. Intr-un examen poate nu esti pe subiect, poate esti emotiv, poate ai gresit fara sa-ti dai seama, poate poate si iar poate. Eu unul imi dau seama daca cineva are ceva in cap daca vorbesc cu el macar o ora, nu daca ma uit peste notele de la nu stiu ce examen.

P.S. Daca ar fi fost o singura greseala, m-as fi abtinut, insa corect este: colegii*, profesorii* si relatii*

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic ca ar fi bine sa isi aduca aminte de tine dupa nume, nu dupa note

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Eu cand ma intalnesc cu vechii colegi nici nu stau de vorba daca nu au carnetele de note in mana.

| May2001 a răspuns:

Isi vor aminti de tine ca elevul ala care a avut 9.60 in V-VIII dar care a uimit pe toata lumea cu 7.62 in examen. Nimeni nu o sa mai vorbeasca de note dupa liceu dar probabil multi o sa se gandeasca ca media ta gimnaziala e obtinuta cu mai mult ajutor din partea profesorilor si nu din cunostinte pentru ca la examen lucrarile erau corectate in alt judet si cu numele aciperit dar la teste proful de la clasa corecta si vedea numele. Dar nu iti mai fa atatea probleme. Ai creat o confuzie in mintea colegilor tai, caci profesorii probabil sunt doar uimiti. Incearca in liceu sa ajungi din nou la notele alea bune, mai participa la olimpiada, orice olimpiada si incearca sa ai rezultate foarte, foarte bune. Astfel toata lumea va crede ca esti un elev foarte bun si ca la examen ai avut doar o cadere. Succes pe mai departe! laughing

| Relic a răspuns:

))) cat ai luat la bac conteaza doar daca vrei sa intri la nu stiu ce facultate pe dosar si vrei sa ai bursa din primul an. atat. si te asigur ca nu ii pasa nimanui cat ai luat tu la bac.

| AndreiDenis99 a răspuns:

Pacat, normal ca colegii o sa se uite ca ai luat 7, pentru ca nota de la examen reflecta ce ai invatat tu in acei 4 ani de gimnaziu si acea nota conteaza cel mai mult.