| AlexBoy88 a întrebat:

Doamna diriginta ne-a zis ca la 10 absente ne trimite prin posta acasa o instintare ca avem 10 absente.
Este adevarat?, pentru ca am 12 absente.
Funda!

Răspuns Câştigător
| Dennisrosu a răspuns:

Nu te teme ca nu va trimite ca doar glumeste sau zice intr-un fel sa nu lipsiti ca o patiti.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Posibil ca da. Daca a spus asta se va tine de cuvant.

| CautNume a răspuns:

La 10 absente nemotivate ți se scade un punct la purtare și sigur îți va anunța părinții într-un fel(poate și prin posta, chiar se face asta), dar asta probabil la sfârșitul semestrului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic, da, practic nu cred ca face nimeni asa ceva

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde de,, politica'' scolii! Sunt scoli (mai ales cele de,, fite'' in care parintii primesc notificari prin SMS despre orice miscare pe care o face elevul! E posibil orice!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că va trimite, probabil doar vă sperie. O colegă de-a mea are 170 şi ceva de absenţe şi mama ei a aflat de-abia acum câteva zile.
Sănătate!

| SonicAndrei a răspuns:

Depinde de diriginte. Teoretic poate și ar trebui să-ți informeze părinții că ai peste 10 absențe nemotivate. La noi la școală, dacă ai peste 10 absențe nemotivate se scade nota la purtare (un coleg de al meu a văzut că nu se glumește și a avut 9). Dacă ai peste 10 absențe îți dau un sfat neoficial: fă rost de o motivare, fie ea de la părinți, fie de la medic, fie scrisă de un prieten...

Dar eu nu cred că va informa părinții prin poștă. Te poți aștepta la un telefon, dar îți dau un sfat: nu mai chiuli, sau dacă faci asta asigură-te că faci rost de motivare.

| Madayna a răspuns:

Orice e posibil.

| Northern a răspuns:

Fratele meu avea o diriginta care trecea toate mediile pe o foaie si le trimitea prin posta, acasa. Deci...

| Ag30Fdr4g0nz a răspuns:

Sigur va trimite. Sa iti verifici posta in fiecare zi inaintea parintilor tai. Altfel e bai.

| Jasmin15 a răspuns:

Da este adevarat si ceva normal. dar acum depinde si de diriginte happy la noi teoretic daca ai 10 abstente ai un punct la purtare dar practic dupa cateva zile, daca o rogi frumos pe dna diriginta sa iti motiveze absentele ca ai avut niste probleme, poate, poate. la noi sincer daca suntem cuminti la ore si nu facem traznai diriga ne mai motiveaza din absente. chiar la doi din clasa ca sa nu le scada prea mult la purtare, din 60 de absente a motivat 50 ca sa nu scada e6 puncte. deci ai grija sa nu mai chiulesti si sa nu mai faci absente big grin

| Loadteg a răspuns:

Eu am primit acasa plic in care scria ca sunt corigent la 2 materii si alt plic in care scria ca am 42 absente nemotivate. Deci totul e posibil

| Word89 a răspuns:

Pai este ceva normal si 100% adevarat. Nu mai lipsi nemotivat de la scoala, in ziua de azi nu faci nimic fara scoala.

| Linnet a răspuns:

Daca sunt nemotivate, are tot dreptul. La 10 absente nemotivate se scade un punct la purtare si parintele trebui instiintat.

| Edwuard_Matac_1997 a răspuns:

Nu te teme... nu are cum sa te trimita prin posta!