| daxthehero a întrebat:

Doresc niste informatii despre domeniul "Stiinte Sociale". Am ales acel domeniu deoarece stiu ca nu se mai face matematica din cls. X sau XI, iar eu cum nu am nicio treaba cu matematica. As vrea sa stiu mai multe informatii, ce ore se fac, la ce se da BAC-ul, ce facultati pot urma dupa aceea, meserii. Dau funda.

Răspuns Câştigător
| spn29 a răspuns:

Imi pare rau sa te anunt, dar de matematica nu scapi la stiinte sociale. Vei face matematica in toti anii de liceu, dar cea m5, cea mai simpla dintre toate. Incepand cu clasa aXI-a se scot materiile reale, mai exact biologia, fizica si chimia. In fiecare an faci o materie de baza diferita, astfel incat in aIXa logica, aXa psihologie, apoi economie in aXIa si in ultimul an, filozofie. Materiile pe care se bazeaza profilul sunt exact acestea la care se adauga limba romana, istoria, geografia, dar as putea spune si limbile straine. La bac vei avea proba obligatorie istorie, vei putea alege dintre cele 4 de baza+geografie, romana de profil uman si celelalte doua obligatorii. Facultatile potrivite la sfarsitul liceului sunt Dreptul, Psihologia, Relatii Publice, Jurnalism, Istorie sau Geografie, chiar Litere sau Limbi straine daca ai avut inclinatie spre una dintre ele. Sper ca ti-am fost de ajutor!

1 răspuns:
| IoanaPsy a răspuns:

Mai exista si facultatea de sociologie, studii politice, asistenta sociala, filozofie etc. Sunt foarte multe. Cel mai bine este sa consulti un consilier vocational care sa te indrume spre ceva ce iti place, dar care ti se si potriveste conform profilului tau si aptitudinilor tale. Asta in urma unei evaluari desigur.