| idontknow222 a întrebat:

Eu sunt ateu si sunt la liceu, am ales sa nu fiu diferit de ceilalti si sa fac si eu religia, dar anul acesta am o profesoara care ma sacaie, imi baga teorii, ma discrimineaza si face misto pe seama mea din simplul fapt ca nu am religie. As putea sa scap de ora de religie intr-un fel?

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Foarte simplu, niste intrebari pentru profi/popi care ii faci sa isi muste limba.
1.Incestul era interzis, deci adam si eva, au avut 2 baieti.Cum sa populat lumea? toti au sarit pe eva? asa deducem din biblie.
2.Cum a ramas maria insarcinata? prin duh sfant? sunt sute, mii, sau milioane de femei care nu pot ramane insarcinate, iar maria ramane prin duh sfant gravida? si pe deasupra mai era si 'neatinsa' de un barbat.
3.Cum a calcat isus pe apa? cum a mers? cineva era fumat clar pe vremea aia de a scris asa ceva, hmm.
4.Cum se poate inmulti pestii? Cum a facut isus din 2 pesti sau 3 4 pesti cat avea acolo, atatia pesti sa ii sature pe toti?(nu de alta, sa folosim si noi reteta pentru oameni din india care mor pe capete de foame)
5.Cum a fost rastignit si apoi a inviat? cum poate sa invie ceva ce clar a murit? nu s-a intors nimeni, nimic dovezi nimic?
6.Ce s-a rezolvat cu potopu care la dat dumnezeu? nimic.Acum oameni sunt mult mult mult mai rai, va veni iar potopul?
Adreseazai cateva intrebari de genu si sigur se va balbai, daca nu cumva va rade toata clasa de ea.Toti profi mei si profele mele de religie erau miere, te ungeai pe suflet.Nu era nevoie sa spun ceva, erau de inteles ne lasau sa facem ce vrem. Cred ca profesoara ta a fost facuta profa de religie la apelu bocancilor happy

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu faci cerere ca să-ți aprobe cineva! Anunți prin părinți (o inștiințare dată dirigintelui) că nu mai vrei și gata! Felicitări

| Lioana a răspuns:

Hmmm de obicei profesorii de religie sunt binevoitori. Ai nimerit tu pe o nesuferita. Vorbeste cu parintii tai si spune-le sa vorbeasca cu profesoara ca sa te lase in pace.

| xerxes1 a răspuns:

Fa-te frate cu dracul pana treci puntea.
La ora urmatoare de religie pune o intrebare inteligenta si asculta cu atentie explicatiile.
De exemplu ai putea sa intrebi daca Iisus era gay saui daca mama lui era adultera din Biblie.

| Robert150103 a răspuns:

Poti face cerere ca sa nu mai faci ora respectiva sau in cazul in care vrei sa o faci ( din motiv ca te ajuta la medie) poti sa faci reclamatie sau sa ii spui directoarei

| Ana45699 a răspuns:

Buna, la mine la liceu parintii pot semna dacă nu vrem sa facem religia. Vorbește cu parintii tai sa se ducă la scoala și sa se intereseze la diriginta dacă poți scapă de ora. Normal ar fi ca ei sa semneze ceva iar tu sa nu mai faci ora

| bbozga1 a răspuns:

Si eu sunt ateu
Bagai pla in gura si te lasa in pace

| idontknow222 explică (pentru bbozga1):

Imi e si diriginta din pacate, nu am cum

| bbozga1 a răspuns (pentru idontknow222):

Schimba clasa

| xschatten a răspuns:

Te poți duce la secretariat și să duci o cerere ca să scapi de ora de religie. Fă-o pentru binele tau psihic.

| davidd1999 a răspuns:

Da poti, aveam si eu un coleg care era exact ca tine si s-a dus la secretariat si a facut o cerere cum ca nu vrea sa faca ora de religie si i s-a aprobat.

| davidd1999 a răspuns:

Poti sa faci o cerere la secretariat si se va aproba.