| Mirunaa200 a întrebat:

Salut( evaluarea nationala)

Sunt clasa a 8 a si am probleme cu matematica. Am inceput sa lucrez la matematica prin octombrie insa nu destul abia acum cateva sapt am inceput sa lucrez mai mult si sa imi scriu fise cu diferite subiecte. In simulare am luat 6.70 ceea ce m-a demoralizat putin insa sper ca toata dezamagirea sa se duca spre motivatie. Intrebarea mea este ce sa lucrez la mate? Unii spun sa lucrez exercitii din a 7 a cu geometria plana, unii zic din culegere si altii zic sa fac cat mai multe teste ( ceea ce nu m-a ajutat foarte mult ) Acum in legatura cu algebra am inteles ca sunt imp functiile si expresiile si lucrez la ele.Cum imi pot organiza timpul? Plec la scoala pe la 11:10 sau 10:10 si ma intorc la 17:50 trece o ora dupa ce ma schimb, mananc etc si in zilele cu sapte ore sunt obosita si nu ma mai pot concentra la exercitii. De asemenea ma trezesc pe la 8 sau 7 si jumatate cand e cazul. Am sanse sa invat sa pot lua un 9 sau macar 8, 50, luand in vedere ca mai sunt 3-4 luni? Voiam si sa intreb despre fisele cu diferite lectii daca vi se par importanta sau daca ar trebui sa le scot la imprimanta de pe un site si sa le invat ca sa nu imi pierd timpul cu ele? Acum incerc sa gasesc sfaturi care nu se leaga de somn, emotii si altele de genul. La romana am o idee din ce trebuie sa invat insa daca aveti materiale despre aceasta va rog sa le trimiteti ????
Sunt cam multe intrebari, dar ma simt ciudat fiindca nimeni nu le raspunde.M as bucura sa raspunda cineva! =)

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta pe net si descarca culegerea de probleme "Gheba" (e pentru clasele de gimnaziu) in format pdf.
Ar fi bine, daca ai putea s-o si tiparesti!
Incepe sa faci sistematic, probleme din el!
Incepi cu primele probleme, chiar de aritmetica, si zilnic rezolvi 10-20 probleme, pe rand din fiecare capitol!
Unde ti se par mai grele, acolo sa rezolvi mai multe!
Succes!

| gabicoo a răspuns:

În școala la care predau eu: 10 elevi din 35 au luat peste 5 la simulare - la matematică. Cea mai mare notă fiind 8.50. Eu cred că te-ai descurcat binișor. În vară va fi mult mai ușor la matematică și mai greu la limba română. Știu din experiența anilor trecuți.
La nivel național puțin peste 40% din elevi au luat peste 5.

Baftă.

| mODIN a răspuns (pentru gabicoo):

Întreb strict de curiozitate, ce se întâmplă cu elevii care termina clasa a 8-a dar nu reușesc să treacă evaluarea națională de mai multe ori?

| gabicoo a răspuns (pentru mODIN):

Evaluarea se da doar o singura data. Exista si posibilitatea de a nu da evaluarea - fie raman corigenti, fie nu se inscriu. Indiferent de nota pe care o obtin elevii sunt distribuiti la licee sau scoli profesionale, chiar si cei care nu au dat evaluarea. Unii absolventi cu medii de 4 au obtinut si burse de merit - anul asta.
Prost sa fii noroc sa ai.

| siriusblack98 a răspuns:

Dar de ce nu te bagi tu la meditații la matematică în astea 3 luni cat a mai rămas? Daca ești de un 6, 7 acum, după 3 luni de meditații poți să sari lejer de nota 8. Și așa un meditator ți ar putea da exact materia care îți trebuie ție.

| Alexa1309 a răspuns:

Sincer iti zic ca in cateva luni ai timp sa cresti nota lejer. Ai luat note bune. Nu te mai stresa atat de tare fiindca pusul presiunii pe tine te va face sa clachezi la un moment dat (eu de ex. eram in soc toata EN). Baga niste meditatii online din cand in cand ca sa te verifice cineva competent. Eu de ex. pentru bac si admitere am luat meditatii de pe Meditatii.ro daca ai nevoie de cv profi misto, dar cred ca sunt si altele, mie pe asta mi-l recomandaseră niste prieteni de la fac.