| Karnivor a întrebat:

Expresia "iesi afara" este pleonasm? Daca poate cineva sa imi explice si sa motiveze rasounsul va rog. Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine ca dai definitia si dupa aceea o dai in bara rolling eyes a iesi afara e acelasi lucru cu a urca in sus...
A IEȘÍ ies intranz. 1) (în opoziție cu a intra) A trece din interior în exterior; a pleca afară. daca il inlocuiesti cu sinonimul sau in expresia de mai sus ar veni asa: a iesi afara= a pleca afara afara...asta e pleonasmul draga mea happy sper ca ai inteles

2 răspunsuri:
| dulceatalui a răspuns:

Un pleonasm este exprimarea unei idei folosind mai multe cuvinte decît este necesar, astfel încît sensurile cuvintelor folosite se suprapun parțial sau total. În funcție de context și de intenție pleonasmul poate reprezenta o greșeală de exprimare. eu zic ca "iesi afara" nu este pleonasm chiar daca asa pare. uite si alte exemple de pleonasm a aduce aportul
cobaii de experienţă
a avansa înainte
contrabandă ilegală
averse de ploaie
a coborî jos
babă bătrână
concluzie finală
caligrafie frumoasă
conducere managerială
cel mai superior
a conlocui laloialtă
a cere o solicitare
a conlucra împreună
a conţine în cuprins
copartener
a dăinui permanent
a ecraniza un film
genunchiul piciorului
hemoragie de sânge
a îngheţa de frig
mijloace mass-media
perioadă de timp
persuasiune convingătoare
a poposi pentru odihnă
a prefera mai bine
(5) procente la sută
a rămâne în continuare
a relua din nou
a repeta încă o dată
a rescrie iar
a reveni din nou
scurtă alocuţiune
a urca sus
a urma în continuare
vestigii trecute
cam asta e sper ca te-am ajutat!

| Brihacel_Ionut_1971 a răspuns:

Poti spune si "am iesit in balcon", "am iesit in oras", "am iesit din birou", "am iesit din cada" etc. Practic in "a iesi afara" cuvantul "afara" reprezinta un loc in aer liber si trebuie specificat pentru a se intelege ca n-ai iesit doar din bucatarie sau doar din birou. NU este pleonasm.