| Manolescu_Mara_1999 a întrebat:

fundita!
Avem 10 saci cu cuie. Unul din saci contine cuie de 9 grame, iar ceilalti de 10 grame. Aflati numai printr-o cantarire, folosind o balanta cu mase marcate, care este sacul ce contine cuie mai usoare.(cuiele au aceeasi forma, culoare si dimensiune.)

Răspuns Câştigător
| UnulPentruToți a răspuns:

Iei din primul sac un cui, din al doilea două, din al treilea trei șamd. Le pui pe toate pe cântar. Dacă toate ar fi de 10g ar trebui să ai 1g+2g+3g+4g+5g+6g+7g+8g+9g+10g=55g. Vezi cât îți lipsește până la 55g și astfel ai exact sacul cu pricina. Dacă ai de ex. 53g, atunci îți lipsesc două grame, adică ai două cuie de nouă grame, restul fiind de 10g. Deci este vorba de cel de-al doilea sac.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Aşa e răspunsul.
Problema, cu mici modi ficări, a apărut în urmă cu 55 de ani în revista REBUS.
Poate e mai veche şi poate a mai apărut şi în alte variante în anii urmă tori.
În orice caz, e unul din multele cazuri de probleme care exploatează găselniţa faptului că suma cifrelor de la 1 la 9 este 45.

| deeadeea111 a răspuns:

E pentru tema? Draga mea pe TPU nu se fac teme! O zi buna!