| 6Anonim9 a întrebat:

Generatorul functioleaza cu motor cu ardere interna pentru a genera miscarea mecanica in campul magnetic, care produce energia electrica. Ar fi posibil ca aceal motor care genereaza miscarea mecanica sa fie electric? Teoretic ar functiona cu propria energie, iar daca ar genera si in plus s-ar putea exploata. Nu am studiat asta la fizica dar in timp ce asteptam sa adorm m-am gandit la asta. laughing Va rog, fara jigniri, voiam doar sa ma lamuresc.

2 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Se poate.La scoala la orele de electrotehnica porneam un motor electric acesta era cuplat cu un generator si produceam energie electrica. Apoi ne conectam la sistemul national si o injectam in retea.
Dar stiind ca randamentul unui motor sau generator este in jur de 85% este simplu de dedus ca se consuma mai mult cu 30% decat se intorcea inapoi.

| mudokins78 a răspuns:

Repetă teoria!