| anonim_4396 a întrebat:

Salut, îmi puteri explica si mie ce sunt reactiile chimice? Cum îmi dau seama un element din ce categorie face parte? Oxid, baze, saruri etc?

3 răspunsuri:
| Petru_Boia_1992 a răspuns:

Reacțiile chimice sunt interacțiuni la nivel molecular dintre substanțe

| Petru_Boia_1992 a răspuns (pentru Petru_Boia_1992):

Reactiile chimice sunt procesele chimice in urma carora una sau mai multe substante chimice se transforma in alte substante chimice, cu proprietati noi diferite de celalalte.

| Petru_Boia_1992 a răspuns:

Oxizii sunt compusii binary ai oxigenului cu alte elemente(metale sau nemetale)(CO2, CaO)
Bazele sunt substante compuse in molecula carora intra un nemetal si una sau mai multe grupari de hidroxil(OH),[Al(OH), Ca(OH)]
Sarurile sunt substante compuse in molecula carora intra un metal si un radical acid.(CuSO4, NaCl)
Acizii sunt substante compuse care au in molecula lor unul sau mai multi atomi de hidrogen si un radical acid.(HCl, H2SO4)
Funda?