| DANIEL2001 a întrebat:

imi puteti spune despre liceele economice:viilor,hermex,kritescu
In principiu vreau, sa stiu :programul cand incep cand se termin orele
la ce dau teza
cate ore din fiecare materie am pe saptamana
cat de greu va fi
daka pot da mai departe la facultatea de politie
si in care dintre cele trei licee sa ma duc(pot spune 2 pt ca la critescu e o medie mai mare si treb sa ma chinui mai mult sa invat; deci cele 2)
MULTUMESC ANTICIPAT SI VA ROG CAT MAI MULPARE RI SI CAT MAI REPEDE.DAU FUNDA CELUI MAI BUN RASPUNS

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
* Pentru clasele 9-10 vezi Anexa 5 OMECT 5723/23.12.2003 de la linkul :
www.edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=4653

http://www.edu.ro/index.php/articles/6459

* Pentru clasele 11-12 vezi şi ANEXA 4 la OMECI nr. 3412/16.III.2009 de la linkul :
http://eprofu.ro/tehnic/cadru-superior-tehnologica/

Vezi materiile la care dai teze la linkul :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit :)

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

La profilul "Servicii"/"Economic" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ulwinking