| EmanE a întrebat:

Salut imi spuneti si mie cateva caracteristici are genului liric?

Răspuns Câştigător
| mmary a răspuns:

Http://ro.scribd.com/doc/58229603/Trasaturile-genului-liric
Uite aici raspunsul la intrebarea ta. Numai bine! Succes la scoala!

1 răspuns:
| Neo12 a răspuns:

Eul liric[vocea autorului],figuri de stil[epitete,personificari,comparatii,metafore si repetitia],se face simtita prezenta verbelor si pronumelor de persoana I,sunt prezente elementele de prozodie si versificatie[rima,ritm si masura],prezenta imaginilor artistice:vizuale, auditive, olfactive, dinamice. Si cam atat, sper sa te fii ajutat.