| smekera123 a întrebat:

Salut!
În funcție de ce cresc sau scad mediile liceelor?

Răspuns Câştigător
| mODIN a răspuns:

Pe scurt: In functie de cati oameni aleg fiecare liceu in parte.

Toate liceele au un numar finit de locuri disponibile. Sa zicem ca la profilul fictiv de bilingv chineza de la Liceul National Gica Hagi sunt 30 de locuri disponibile, in total. Fiind un liceu foarte bun, intr-o zona centrala, cu renume in oras, multi din cei ce termina clasa a 8-a vor vrea sa aplice aici ca prima optiune.

Sa zicem ca aplica 50 de elevi la acest profil. Fiind doar 30 de locuri disponibile, vor trebui respinsi 20 dintre ei, acestia fiind cei cu cele mai mici 20 de medii din candidati. Deci, daca al 30-lea elev a avut media 9, 35, aia va fi ultima medie de intrare pe anul acesta.

Daca la anul sunt taieri de buget sau restructurari de orice alt fel, si numarul locurilor pe profilul acela trebuie redus la 25, atunci media va creste, pentru ca sunt mai putine locuri pentru acelasi numar de candidati. Deci cel care ar fi intrat cu 9, 35 este respins, pentru ca este al 30-lea la rand.

Daca, dintr-un motiv sau altul, liceul acela devine mult mai popular: primeste un laborator de fizica de la NASA, se deschide un mall langa, vine un profesor vorbitor nativ de chineza etc. atunci in loc de 50 de candidati, vor fi probabil 100, deci, din nou, mediile cresc, pentru ca 70 din ei trebuie respinsi.

Chestia asta merge si invers. Daca se intampla ceva, un scandal, o ancheta, sa zicem ca directorul e acuzat de frauda, atunci vor fi mai putini candidati si media scade.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In functie de notele de la examenele de admitere.

| dullcat a răspuns:

Buna.E simplu, totul se rezuma in functie de cat chef au elevii sa invete.Cand intr-o generatie ai mai multi elevi silitori, automat acestia iti vor lua locul la liceul ala fain, prestigios, din oras, care poate se intampla ca e si aproape de casa ta, daca tu esti certat cu invatatura.Cei cu medii mai mici risca sa ajunga la licee mai slabe, pozitionate mai aiurea in oras.