| anonim_4396 a întrebat:

Salut, in legatura cu examenele de capacitate de anul acesta, la limba si literatura romana a facut aproape tot, am gresit o functie sintactica si formularea unei propozitii iar la compunerea a doua am facut cu un scriitor mort nu cu unul contemporan, iar nota mea este 7.85, este posibil asa ceva, am facut contestatie, oare o sa ma mareasca?

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Bună,
Cam aşa am păţit şi eu. Am făcut totul bine şi am luat 9.
Am făcut şi eu contestaţie. Foarte rar scad notele, aşa că nu te îngrijora.
Numai bine!(:

4 răspunsuri:
| MilkshakeShake a răspuns:

Au si profesorii astia o logica foarte stupida. Spre exemplu ai ghinionul ca lucrarea ta sa fie corectata la o ora tarzie, cand domnul\doamna e satul\a de corectat si se uita asa in mare, dar nota ta e mica. Dupa atatea corectari se face contestatie si altcineva se apuca sa faca acelasi lucru si va fi mult mai exigent, asta e clar. Acum depinde ce fel de om prinde lucrarea ta.

| KindduOullie a răspuns:

Pai iti zic eu din experienta colegiilor la contestatie iti scade nota si daca ai dreptate da na sansa de 5% sa ti-o mareasca daca-i beat ala ce recorecteaza deci baftawinking

| anonim_4396 explică (pentru KindduOullie):

Nu este corectată de către 2 profesori?

| mondici a răspuns:

Depinde de persoana care o sa iti corecteze lucrarea, poate ca o sa iti mai scada din punctaj daca nu ai nici o greseala. Stiu un caz asemanator care tot asa o contestat si pentru ca o trebuit sa i se corecteze din nou lucrarea si nu a avut nici o greseala i s-a scazut.
Asa ca ai grija, Bafta!