| Andrei_Raul_1995_w4KW a întrebat:

In toamna o sa dau la facultatea de stiinte politice jurnalism. Puteti va rog sa imi spuneti cam ce materii o sa fac acolo? Vreau sa ma pregatesc din timp. Multumesc frumos!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi disciplinele/"materiile" pe care le studiezi în "Planurile de învăţământ" de la linkul :
http://fspac.ubbcluj.ro/wp-content/uploads/2014/10/JURNALISM_Romana.pdf

http://fspac.ubbcluj.ro/......romana.pdf

Toate cele bune!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În ce privește specializarea Științe Politice, nu cunosc cărți. Dar, legat de jurnalism, îți pot face câte recomandări vrei, fiindcă le-am studiat și eu. happy
Manual de jurnalism/Tehnici fundamentale de redactare (autor: Mihai Coman, vol I- II), Jurnalismul social (Val Vâlcu), Tehnci de redactare în presa scrisă (Sorin Preda), Radioul local/Ghid practic pentru jurnaliști, (Norbert Bakenhus), Jurnalistul universal (David Randall) etc. Sunt foarte multe...
Dar, dacă citești volumele lui Mihai Coman (Manual de jurnalism) e suficient, fiindcă găsești multe detalii, cu exemple. Sunt foarte frumoase/atractive, nu doar interesante.

| Eastwood a răspuns:

Nu ai cum sa te pregatesti, e ceva nou, ce nu ai mai facut pana acum, fii atent de la bun inceput si o sa prinzi mai repede!