| maddy673 a întrebat:

In vacanta asta vreau sa invat engleza foarte bine si nu prea stiu cum...sad Vreau si eu niste sfaturi cara sa ma poata ajuta...
funda pentru cel mai bun raspunswinking
multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ayosmdk a răspuns:

Meditatii ( asta am facut eu )
Profesoara mi-a recomandat un site foarte bun
http://www.english-online.org.uk/course.htm

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Cel mai simplu mod de a invata engleza este sa te uiti la desene animate in engleza. Invata pentru inceput cuvintele de baza iar apoi totul va merge mult mai usor. Eventual dupa, te poti uita si la filme cu subtitrare, dar deja vei recunoaste cuvintele si iti vei da seama fiecare care este. Asa te vei obisnui cu auzul cuvintelor. Citeste si carti in engleza, la inceput mai usoare, cu poze, reviste, dupa te poti avanta pentru ceva mai greu. Este mult mai usor sa inveti limba folosind-o, decat sa inveti toate regulile. Daca ajungi sa o stapanesti bine, crede-ma, ca regulile nu o sa iti fie de mare folos, oricum iti va fi mult mai usor sa le pui cap la cap, daca stii deja limba.

| NeymarJr11 a răspuns:

1. Fa meditati daca poti.

2. Uita-te la filme subtritate in romana, dar cu 2-3 secunde cu intarziere subtritarea, sa intelegi engelza.

3. Vorbeste cu un prieten, pe mes sa te invete.

4. Dai pe google in romana propoziti, si dai cu sunet traduc in engleza.

5. Invata esentialu, cateva cuvinte ( help, please, save my, etk. )

| Pogba14 a răspuns:

Prima data invata cuvinte uzuale
a doua oara cum se formeaza timpurile (foarte esential in convorbiri)
a treia oara invata lista de verbe neregulate, formele de plural
si a patra oara cuvinte din ce in ce mai gele
baftawinking