| Zzzargo a întrebat:

Înțeleg că anul 2020-2021 îl vom face, probabil, de acasă.Eu am fost admis la colegiul Alexandru cel Bun din Gura Humorului. E deja 28 august și mă irită faptul că nu am nicio informație despre cum se va desfășura anul,sau,dacă totuși facem lecții online,ce colegi am, sau ceva de genul(de la viitorii mei profesori). Puteți vă rog să mă ajutați în această privință?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce au spus pana acum guvernantii hotararea privind modul de desfasurare a cursurilor scolare va fi luata pe plan local, in functie de evolutia pandemiei in fiecare localitate cu scoala.
Asa fiind va trebui sa te interesezi la liceul respectiv, in saptamana anterioara inceperii cursurilor, direct la lioceu sau pe internet, fiecare liceu are un site oficial.

5 răspunsuri:
| ceafostodata a răspuns:

Încearcă sa te documentezi despre acel institut. De exemplu, cauta pe YouTube(majoritatea școlilor sau liceelor au activități sau videoclipuri despre ele postate) ori pe site-ul lor official dacă au cumva.

| Blu3Li0n a răspuns:

Cel mai la îndemână ar fi să găsești număr de teledon de la acea instituție (secretariat/decan), ori să le lași mail, ori să găsești grupuri de Facebook/Instagram cu acea instituție (asta ar fi o variantă foarte bună, pentru în general, prin aceste grupuri se discută foarte multe detalii legate de instituția respectivă.

| gabicoo a răspuns:

Din ce se știe în acest moment toate școlile vor începe în scenariul verde. Adică se vor face cursuri în format clasic=cu prezența fizică a elevilor la clasă! Fiind în clasa a IX-a vei învăța după amiază!
Mai multe nu știm nici noi cei care lucrăm în învățământ!

| Elelei a răspuns:

Ieri la stiri se spunea ca abia pe 10 septembrie vor hotari si guvernantii.
Stiu, e frustrant ca nu stii cum sa te pregatesti. si apoi ai 2 zile sa faci totul in graba.
Dar cum Humorul nu e mare, poti face o plimbare pana la ei dupa 1 septembrie cand vor fi toti la posturi si sa-i intrebi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

"E deja 28 august". E vacanta atat pentru tine, cat si pentru profesori in perioada asta. Cine si de ce si-ar da din timpul personal sa va anunte pe voi cum se vor face orele?
Ai sa afli dupa data de 1 septembrie, cand profesorii revin la munca.