| Buzzm a întrebat:

Salut, intrebarea mea suna cam asa:
Pentru BAC-ul la romana, subiectul 2, cel de 10P, ce trebuie invatat? Am vazut ca este legat de un comentariu pe un text la prima vedere, ce teorie trebuie invatata?
Daca imi puteti da o lista ar fi super, profil REAL daca conteaza asta.

Răspuns Câştigător
| Jouliete a răspuns:

Subiectul 2 este important si el chiar daca e un punct. Trebuie sa inveti romantismul, simbolismul, modernismul, traditionalismul, realismul si caracteristicile lor. Pentru ca iti va da acolo in exercitiu sa arati de ce e spre exemplu un text sprecific modernisumlui si tu tebuie sa comentezi textul dar si cu exemple pe care le iei din caracteristicile lor pe care trebuie sa le sti.
Ar mai trebui sa cunosti rolul figurilor de stil, limbajul poetic, sa explici rolul dialogului, al didascaliilor, trasaturile monologului liric. Ca marime trebuie sa ai macar jumatate de pagina ce caiet mare la rezolvare.

1 răspuns:
| zurick a răspuns:

Dacă vrei îți trimit zilele ăsta câteva modele și ce am învățat eu pentru subiectul 2.