| Nikolaus a întrebat:

Intru anul asta in clasa a 9-a la liceul si profilul dorit. Am avut o colega in clasa a opta care voia neaparat sa intre la liceul la care voiam si eu la stiinte sociale sau filologie. Nu a intrat. A intrat la stiinte sociale la alt liceu(a 2-a optiune a ei).
Ea a intrat acolo cu 7.79, iar la liceul meu ultimul la filologie a intrat cu 8.36, iar la sociale cu 8.84. Ea zicea ca daca nu intra aici se transfera pe sem. al 2-lea dar eu nu cred ca are sanse(eu stiam dinainte ca are prea mari sperante ca si alti colegi ai mei de asemenea si la final o sa planga dar nu am zis nimic si am tacut).
Întrebarea este daca poate sa intre la liceu la unul dintre aceste 2 profile(nu zic de celelalte pentru ca acolo media e peste 9 la ultimul admis). Nu ca m-ar interesa daca intra sau nu dar sunt curios cum functioneaza transferurile de la un liceu la altul. Merci.

Răspuns Câştigător
| Ionutza2012 a răspuns:

Nu cred ca are sanse sa intre decat in anul urmator, si asta doar daca sunt locuri libere acolo, adica daca renunta cineva din clasa in care vrea ea sa intre, plus ca la unele scoli se dau examene de diferenta.

3 răspunsuri:
| RosyInferno a răspuns:

Poate sa faca cerere si acum. Este, in schimb, un termen. Nu mai stiu pe ce data, in August. Chiar daca media ei este mai mica decat ultima cu care s-a intrat la profilul respectiv, daca cei din comisie ii accepta cererea de transfer, poate incepe anul la scoala respectiva. Daca nu. Asta e.

| Blamely a răspuns:

Poate face cererea acum sau la finalul primului semestru. Nu contează ce medie are, trebuie să primească doar acordul unei comisii.

| lFredy a răspuns:

Sincer sa iti zic, esti cam kitit pe aceasta fata minunata ce se duce cu ulcioru la apa dar pan'la laba mai e o balta peste care n'ai trecut ia mai du-te'n in trecut si gandeste-te inc'odata la aceea fata dezmierdata care nu mai are apa lala baba! semnat mama ta big grin