| CosminGanea231 a întrebat:

Salut! La codurile pentru liceu, trebuie sa pui cu medie crescatoare sau descrescatoare?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Descrescatoare.
Adica incepi cu liceele cele mai bune, si termini cu cele mai proaste.
In acelasi timp, ordinea in care le pui, este si cea in care iti prioritizeaza alegerea. Adica sa nu pui niciodata licee la care nu iti doresti cu adevarat sa mergi, in primele optiuni.
Pentru ca daca pui in primele 3 optiuni un liceu de fite, la care nu iti doresti sa mergi, dar mediile de intrare sunt de obicei mari, risti sa existe loc pentru tine anul asta, si sa fii repartizat acolo. Apoi iti va fi greu sa te muti intr-un liceu mai potrivit pentru tine.
Asa ca incepe cu liceele la care chiar ti-ar placea sa fii.

| CosminGanea231 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Note mari? Cam ce note?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru CosminGanea231):

Eu vorbesc la modul general. Pe vremea mea, erau licee la care se intra cu peste 9.30, licee la care se intra cu 7 sau licee la care intrau si elevi cu medie de corigenta.
Pe lista aia, am inceput cu profilul pe care mi l-am dorit cel mai mult, adica stiintele naturii, apoi am pus mate-info, dupa care filo, stiinte sociale, apoi am trecut la liceele slabe din zona, adica mecanica auto la doua dintre ele, si nu mai stiu ce am pus, de umplutura, sa fie pe acolo.
Deci in capul listei am pus cele mai misto licee si profile pentru mine, adica liceul la care imi doream sa intru (si am intrat). Apoi am pus liceele slabe de aici, pe motiv ca macar nu as face naveta. Apoi am trecut la liceele pentru care ar fi trebuit sa fac naveta, si am pus prima data profilul de mecanica auto (ca ala mi-ar fi placut), apoi contabilitate (pentru colectivul ok), iar la final, cele mai slabe clase de la ei, in ideea ca daca nu intru nicaieri mai bine, macar sa fie un liceu ales de mine, despre care am putin habar.
In liceu am avut un coleg care a ajuns din greseala acolo; el isi dorea foarte mult sa mearga la o scoala cu profil forestier, iar mama lui a completat fisa aiurea, si a pus profilul nostru (de liceu teoretic), inaintea profilului forestier pe care si-l dorea.
A stat un semestru si s-a transferat la forestier, pentru ca in liceul nostru erau si pretentiile mult mai mari, iar el isi dorea ceva lejer, cu pregatire in domeniul pe care il interesa.
De aia am zis sa nu puneti pe lista aia doar profilele in ordinea mediilor, pentru ca mediile care se stiu sunt de anul trecut, si poti avea surpriza sa intri de exemplu cu 7.40 la mate-info 3 dintr-un colegiu foarte bun. Pentru ca mediile ies diferit in fiecare ani, copiii selecteaza clase diferite, iar liceele fac mai multe sau mai putine clase pentru fiecare profil, deci intr-un an pot fi 80 de locuri la mate-info, intr-altul pot fi 130 de locuri.

| CosminGanea231 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Imi este frica, daca n-am sa fiu admis mai sus si am sa raman fara liceu?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru CosminGanea231):

Din cate stiu, daca nu ajung optiunile pe care le pui, o sa fii repartizat automat spre locurile ramase, pe la alte licee.