| anonim_4396 a întrebat:

Legat de inscrierile la liceu, daca pun un anumit liceu ca a treia optiune si nu intru la primele doua, iar altcineva pune liceul respectiv ca prima optiune, dar are media mai mica decat mine, cine are prioritate? Media sau ordinea optiunilor?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Repartizarea se face ordonând candidații în județul respectiv descrescător, după medii, încercându-se plasarea fiecărui candidat, începând de la cel cu media cea mai mare până la cel cu media cea mai mică, la una din opțiunile exprimate.
Ordonarea candidaților se face descrescător după mai multe criterii: media de admitere, media de evaluare națională, media generală de absolvire a claselor V-VIII, nota obținută la proba de limbă și litaratură română din cadrul evaluării naționale, nota obținută la proba de matematică din cadrul evaluării naționale și nota obținută la proba de limbă maternă din cadrul evaluării naționale, respectiv nota de la proba de verificare a cunoștințelor de limbă maternă, susținută conform prevederilor Art. 10, în cazul candidaților care solicită înscrierea la unități de învățământ cu predare în limba minorităților naționale.

http://admitere.edu.ro/Algoritm.aspx

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Multumesc.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bafta

| bmerry a răspuns:

Media are prioritate

| anonim_4396 explică (pentru bmerry):

Ok, mersi.

| whydsh87sd a răspuns:

Hey...deci la repartizarea computerizata se vor lua in ordinea descrescatoare a mediilor, toti elevii din judetul tau(adica au prioritate cei cu 10 si dupa tot scad mediile). Ei bine, cand ajunge calculatorul la tine..va cauta daca mai sunt locuri pe prima optiune, daca da ai intrat acolo, iar daca nu, se trece la a doua optiune si procedeul se repeta pana cand aseste un loc liber. Daca a trecut prin toate optiunile tale si nu a gasit niciun loc liber deoarece cei din fata ta le au ocupat...ramai nerepartizata. De aceea, eu zic sa ti pui cel putin 25-30 de optiuni. Eu aveam 28, dar dupa ce am vazut notele de la contestatii, am lasat filo si socio si momentan am vreo 15. Iti doresc mult succes si sper sa intri unde doresti!

| anonim_4396 explică (pentru whydsh87sd):

Multumesc. Succes si tie, sa intri si tu unde iti doresti!

| DedSecGabbriel a răspuns:

Ordinea in care pui liceele e doar pentru tine daca ai prins loc la primul liceu trecut pe lista intri la ala daca nu la al 2-lea si tot asa, nu conteaza al catalea e trecut pe lista conteaza doar media, deci daca cineva cu media mai mica ca a ta il pune primul pe lista lui nu o sa-ti scada sansele si nici lui n-o sa ii creasca sansele.

| anonim_4396 explică (pentru DedSecGabbriel):

Ok, multumesc.