| gongsterbeep a întrebat:

M-am apucat de invatat la chimie pentru umf, dar nu inteleg problemele rezolvate. Am nevoie de o carte cu metode pentru rezolvarea problemelor, niste algoritmi sau reguli care se aplica pe probleme. Ma puteti ajuta, va rog?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Problemele rezolvate le vei intelege NUMAI dupa ce inveti intai elementele chimice si formulele lor, ca sa intelegi ce reactie se intampla intre ele si cum ajung in starea respectiva.
Tie iti lipseste baza chimiei, fara de care, nu poti ajunge sa rezolvi probleme sau sa le intelegi.
Este enroma de multa munca, sa inveti chimia de la zero, cu fiecare element chimic in parte, cum se scrie formula lui, ce caracteristi are si ce reactii are cu alte elemente.

2 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Regulile de rezolvare le ai in partea teoretica pe care presupun ca ai invatat-o. Daca nu ai invatat-o, degeaba cauti "algoritmi", nu vei reusi niciodata sa rezolvi acele probleme.

| corbulalbrosu a răspuns:

Chimia NU se invata pe de rost ''papagaliceste'', ea trebuie sa fie inteleasa mai ales chimia organica. Si cu atat mai putin rezolvarea problemelor ce apartin acestui domeniu. Chimia se invata pas cu pas si efectuarea lucratilor de laborator care au menirea de a te face sa intelegi ce se intampla de fapt. Sanatate!