| Emmanu3l a întrebat:

Salut,m-am reapucat de curand sa invat Germana si am unele probleme la Ordinea cuvintelor in propozitie, imi poate spune si mie cineva va rog care este structura de baza a unei propoziti in Germana? Eu am invatat si inca invat Chineza si este mult mai usoara decat celelalte limbi deoarece nu exista conjugari sau timpuri, doar 3 caractere care arata trecutul, prezentul si viitorul.asta e aproape toata gramatica lor, de exemplu in chineza ordinea cuvintelor intr-o propozitie este asa :Subiect+Cand are loc actiunea+Unde are loc actiunea+Cum are loc actiunea +Actiunea, in Germana care ar fi acea ordine? merci

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dacă, referitor la limbi, chineza scrii cu literă mică, germana de ce o scrii cu majusculă? ( Germana ).

| RAY a răspuns:

Nu te omora cu gramatica. uitate la filme in germana, ca nici nemti nu sau omorat cu gramatica,au invatat-o de mici, asa cu gramatica o sa ajungi sa o urasti mai ales ca e grea, pronuntarea, cuvintele lungi, accentul etc

| corolav a răspuns (pentru RAY):

La română ești „la furat", RAY-ule.