| RobiBlue a întrebat:

Salut, m-ati putea ajuta cu niste sfaturi despre ce profil sa aleg la liceu?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tu stii la ce te pricepi mai bine. Daca te descurci la stiinte exacte precum mate, fizica, chimie atunci mergi la mate info. Daca nu, atunci mergi pe filo sau stiinte sociale. Gandeste-te cam dintre ce domenii ai vrea sa lucrezi in viitor si alege-ti profilul corespunzator.

| OnuOnulică a răspuns:

Alege profilul care crezi că te pricepi tu cel mai bine. Cel mai ușor profil mi se pare Științe Sociale.

| AC4S4 a răspuns:

Matematica-Informatica - Se bazeaza pe Matematica,Informatica,Fizica si putina Biologie si Chimie.

Stiintele-Naturii - se bazeaza pe Matematica,Biologie,Chimie,Fizica.

Filologie - Se bazeaza pe limbile straine,istorie,literatura.

Stiinte-Sociale - Se bazeaza pe Istorie,geografie si materii socio-umane(logica,psihologie, filosofie, economie, sociologie)

Profil Tehnologic - Se bazeaza pe Matematica si Fizica ( nu chiar ca la mate-info sau stiintele naturii, dar mai mult decat la stiinte sociale sau filologie).

Acum, vezi ce-ti placehappy

| Manu1223 a răspuns:

Salut! Pai depinde de preferi tu sa faci.De exemplu daca vrei sa fii economist, contabil trebui sa mergi la economic, daca vrei sa fii farmacist, asistent trebuie sa mergi la stiinte ale naturii, daca te intereseaza sa fii avocat, consilier, notar, politician, judecator mergi la stiinte sociale si asa mai departe.Totul depinde de tine. Sper ca te-am ajutat.

| adriana_badila a răspuns:

Hei,

Profilul nu e foarte important, insa daca ajungi undeva unde nu iti place s-ar putea sa simti frustrare si sa nu te poti acomoda.

Astfel, incearca sa te analizezi putin, sa vezi spre ce ai inclinatie. Daca stii ce ai vrea sa faci dincolo de liceu, atunci alege un profil care te ajuta in acest sens. Bineinteles ca e posibil sa te razgandesti pe parcurs.

Daca nu stii ce vrei sa faci mai departe, alege profilul in functie de inclinatia ta (esti atras de lucrurile exacte, chimie, biologie sau de partea sociala).

Nu te grabi in a alege si nu lua decizia in functie de profesorii pe care i-ai avut la clasa. Decide-te dupa ce pui in balanta tot.

Succes!