| wp73r4 a întrebat:

Salut. Ma intereseza sa devin pilot la Wizz, insa nu stiu exact care este costul total al scolii si de ce am nevoie (daca trebuie sa fiu bun la altceva in afara de engleza). Pe internet am vazut ca in total scoala costa 65k euro, 45k fiind finantati de catre Wizz. Este cineva care ma poate ajuta?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Până să faci școală, fii tu tare de tot la mate! (dai examen din așa ceva)

| wp73r4 explică (pentru sierra1):

Din cate stiu, ai nevoie de matematica (mai bine zis fizica) daca mergi la o scoala de aviatie care nu apartine niciunei companii aeriene. Dar avand in vedere faptul ca eu vreau sa invat sa fiu pilot la academia de la wizz, fizica de care ai nevoie va fi invatata acolo (zic asta pentru ca nu sunt bun deloc la fizica si matematica). Cel putin asa cred, si cel mai probabil asa si este.

| sierra1 a răspuns (pentru wp73r4):

Fă tu cum vrei DAR dacă tu crezi că cu:

- "Minimum high school degree completed
- Minimum age of 18 years"

inseamnă că te angajează ei, te imbeți cu apă rece. O să ia și ei - și așa fac companiile - piloți gata formați in facultăți recunoscute. Riști să fii și cu banii dați și pe margine. Dar decizia e a ta. Baftă!

| Ap3332 a răspuns (pentru sierra1):

Pilotii gata formati in facultati recunoscute nici macar nu iau in considerare Wizz, care este o firma de buget, fara prioritate in spatiul aerian. Profesionistii merg direct la Delta, Lufthansa, Swiss, Fly Emirates, etc. Deci nu, nu se imbata cu apa rece, ba chiar, cu cat are mai multe scrise in cv, cu atat devine un pilot mai pretios al companiei. In calitate de var al unei insotitoare de zbor a companiei Wizz, cu baza in Bucuresti, care a cunoscut multi piloti de la companie, pe putin 80% n-au facultate/s-au lasat de facultate, si au salarii MARI.

| sierra1 a răspuns (pentru Ap3332):

~Pilotii gata formati in facultati recunoscute nici macar nu iau in considerare Wizz~

e o părere (o respect) dar nu sunt de acord pentru simplu motiv că nu e așa. Concurența in domeniu e la sânge: sunt mult mai mulți piloti decât manșe disponibile

| Ap3332 a răspuns (pentru sierra1):

Din cate stiu eu, Wizz are deficit de angajati din toate punctele de vedere. Poate alte firme aeriene nu, dar Wizz este intr-o situatie destul de disperata - multi cred ca firma va da faliment pana in 2023 (improbabil, dar nu e nici departe)

| sierra1 a răspuns (pentru Ap3332):

Cum spuneam: "sunt mult mai mulți piloti decât manșe disponibile" și cei de la wizz si de aiurea, le îngroasă rândurile

| Ap3332 a răspuns (pentru sierra1):

I mean, daca va reusi sa ajunga in stadiul de a incepe trainingul de ~5 sapt., inseamna ca cei de la wizz au o mansa disponibila pentru el, deci eu ii urez succes sa ajunga unde doreste

| sierra1 a răspuns (pentru Ap3332):

~ Ap3332:I mean~

nu'ș ce inseamnă cuvântul ăla dar dacă incepe traingul inseamnă că o să-i ia miile de euro pentru asta și apoi va ingrosa (foarte probabil) și absolventul nostru rândul celor ce stau pe margine să se uită de jos la avioane, cu mâna la ochi

dar succes tot îi urăm, ok wp73r4?

| Alex1322 a răspuns:

O meserie se alege pentru ca esti facut sa faci acel lucru si iti place. Daca esti facut cu un profesor adevarat se invata.