| Curiosul999 a întrebat:

Salut mă macină o întrebare cum este posibil să fie cald într-un iglu care logic e făcut din zăpadă și gheață? Și cum ar fi posibila construirea unui iglu daca vântul spulberă zăpada?

1 răspuns:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Exista documetnare pe tema asta.
Iglu se construieste dintr-un anumit tip de zapada (au vreo 10 feluri de zapada acolo, in tara zapezilor) care nu poate fi spulberata.
Cald nu cred ca este, dar cu siguranta e mai bine inauntru, unde e ferit de vant, decat afara unde bate crivatul.
Se creeaza un usor efect de sera de la respiratie, ceaiul cald etc, care cimenteaza si mai bine peretii.