| danamarin a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu o sinteza la filozofie despre natura umana? Ma refer la Aristotel, Pascal, JJ Rousseau, Sartre, Augustin. Sau daca are cineva niste idei clare despre conceptele lor. V-as fi foarte recunoascatoare. Sunt in mare impas.

Răspuns Câştigător
| Alina0491 a răspuns:

Eu stiu ca la Aristotel am lucrat pe asta : statul este anterior individului.
Statul este o institutie naturala.
Omul din natura este fiinta sociala.
Omul in raport cu statul foloseste limbajul. Omul deosebeste binele de rau...
Nu stiu daca te-am ajutat dar sper ca da...

1 răspuns:
| monique a răspuns:

Citeste cartea "Lumea Sofiei", acolo gasesti totul pe scurt si frumos expus.