| Alina1223345 a întrebat:

Salut! Mai revin cu alte curiozități legate de facultatea de psihologie. Ni se cere sa stim o limba straina internaționala? Gen engleza, eu la engleza am A2, diploma din liceu, sincer mi-am cam luat panica cand am auzit informația asta pentru că nu sunt excelenta. Iar alta întrebare, admiterea se da pe baza unui test grilă unde ni se testează gândirea critică/abilitățile cognitive. Aveți ceva recomandări de cărți de unde as putea sa învăț o baza sau cărți cu teste grilă? Cu toate ca am dat bacu la Psihologie nu pot merge la admitere cu mana in cūř laughing, trebuie sa învăț ceva. Anu asta nu se mai da admiterea ca in anii trecuți, din materia de clasa a 10 a, @nul asta e free mind si ma sperie că nu am o materie exactă. Mulțumesc anticipat

8 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Se face un an si poti alege incepatori ca sa iei totul de la 0.

| Alina1223345 explică (pentru Wr3nch):

Adică in primul an de facultate pot opta pentru a învața engleza? Știu ca avem materii opționale și obligatorii pentru a aduna numarul de credite, parca se completează un formular unde scrii ce vrei sa studiezi
Mulțumesc! happy

| Wr3nch a răspuns (pentru Alina1223345):

Exact, in teorie e optional, si poti alege intre incepator sau avansat

| Alina1223345 explică (pentru Wr3nch):

Mersi că m-ai lămurit, seara faină

| Smolbean a răspuns:

Salut. La facultate trebuie sa știi o limba străină, de obicei poți alege între mai multe(engleza, franceza, germana, etc). Nu trebuie sa fii strălucită, trebuie sa cunoști baza, oricum nu se face cine știe ce, deci cam ce ai făcut în liceu.
La admitere nu te prea pot ajuta. Ma gândesc ca sunt exerciții în genul celor de la școală de șoferi, de logică, sau îți pune aceeași întrebare de mai multe ori la un interval de timp, sa cada dacă ești sincera. Suna mai bine la facultate și întreabă, în caz ca nu găsești pe site.
Succes!

| Alina1223345 explică (pentru Smolbean):

Adica mi ar trebui un B2 la engleza, trebuie sa ma apuc atunci. Btw, ni se cere o diploma de competenta pentru limba? Stiu ca la psiho am de citit articole in limba engleza, deci dalaughing Merci!

| Smolbean a răspuns (pentru Alina1223345):

Colegii mei aveau nivel diferit, nu i pasa nimănui ce nivel ai. Le pasa doar dacă vrei sa îți echivalezi nota de la examen cu diploma de cambridge/ielts, unde ai nevoie de minim c1(cred)?
La orice facultate o sa ai și articole/cărți / bibliografie în engleza, dar nu i asa greu. Google translate e prietenul cel mai bun chiar și pentru cineva cu nivel mai ridicat laughing
Ca să revin, nu se uita nimeni pe calificativul luat la Bac, ii interesează sa treci examenul doar. La noi a fost cam ce am făcut în liceu, gramatica și eseuri, nimic foarte complicat

| Alina1223345 explică (pentru Smolbean):

Au, mi e raurolling on the floor C1? Mama. Mersi oricum. Pentru o viitoare studenta e destul de stresant pentru ca e un loc nou si e normal sa-mi fac griji da o sa-mi treaca :]]]