| Floryn9 a întrebat:

Mi-a zis cineva ca este o postliceala in Iasi de asistenti, ceva de genu care cuprinde cateva ramuri: radioterapie, tomograf, si inca ceva. Si ca te poti inscrie fara bac, este adevarat?

11 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Te poti inscrie fara bac, dar ca sa profesezi trebuie sa iti iei bacul pana la sfarsitul studiilor. Slava domnului... Sper sa nu apucam ziua in care oameni fara bac sa devina asistenti medicali.

| BJK1903 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Boss. Sunt oameni care nu au BAC si sunt mai destepti decat unu cu BAC si Facultate. Si unii care au BAC si Facultate si nu stiu 2+2.Hai sa nu ne mai cacam pe noi. Sunt femei in spital cu bac si facultate si habar nu au ce trebuie sa faca si gresesc perfuziile, bulinele, etc. Bine ca ai tu bac si facultate si esti mare destept si muncesti la un magazin alimentar.

| CuriousStuff a răspuns (pentru BJK1903):

Daca nu esti in stare sa iti iei un amarat de bac cum o sa inveti diferenta dintre doua medicamente? Cum o sa inveti anatomie elementara? Raman la parerea mea. Da, exista si oameni cu facultati care nu sunt buni de nimic. Si invers, dar cand vine vorba de medicina, daca nu esti in stare sa inveti 3 opere literare si inca cateva chestii, nici nu ar trebui sa ai tupeul sa indraznesti sa te gandesti in a profesa intr-un asemenea domeniu.
Nu zic ca oamenii fara bac sunt prosti, zic doar ca nu invata, si in medicina trebuie sa inveti, altfel, vai de pacienti.

| BJK1903 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Da,aici nu te contrazic. Medicina este foarte grea si trebuie sa fii foarte atent. Dar sa nu se mai faca "discriminare", intre oamenii cu Bac si fara Bac. Bunicul meu a fost la spitalul judtean din Braila si un elev de la postliceala i-a incurcat perfuzia si nu s-a simtit bine toata ziua. Sau cand i-a luat tensiunea si pulsul l am intrebat daca este OK el zice nu stiulaughing LOL. Numai bine si o zi buna happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru BJK1903):

Da, tocmai ca ala de la postliceala ar putea sa fie si fara bac. laughing
Nu ar trebui, dar se mai intampla si la case mai mari. Medicina oricum e toceala multa, si nu poti daca nu iti place (sau nu neaparat sa-ti placa, dar macar sa nu-ti displaca) sa inveti.
O zi faina sa ai si tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BJK1903):

Discriminarea lipsei de bacalaureat? rolling on the floor)))
Tu nu iti iei examenele si te dai discriminat? laughing
Mi-ai facut ziua.

| BJK1903 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca esti fumat. am pus in "". Dar tu nu stii ce inseamna si mai bine taci... Mie imi faceti zilele mai frumoase cu intrebari idioate puse pe TPU tongue laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru BJK1903):

Si care e sensul metaforic al cuvantului,, discriminat'' in structura ta? A, stai, nu exista.E sensul de baza si ai pus ghilimelele gresit.Nu am vrut sa-ti spun asta la inceput pentru ca nu mi se parea esential in discutia noastra.
Cat despre intrebarea ta, da, e foarte amuzanta.Pe principiul folosit de tine si eu m-as putea face astronaut si daca nu trec examenele sa le spun alora ca ma discrimineaza.Cine greseste, eu ca nu imi iau examenele sau aia ca nu ma lasa sa devin astronaut?
Nimeni nu te separa pe tine de domeniul in care vrei sa activezi, tu te-ai separat singur prin atitudinea ta si prin lipsa de interes pentru viitorul tau.Ai OPTIUNEA sa iti iei bacalaureatul in aia trei ani, e unul din putinele domenii in care poti incepe fara bacalaureat, pe nimeni nu intereseaza daca iei 10 sau 6, nu dai examen de admitere...etc. Si ce tu ce faci in situatia asta? Te plangi ca o muiere ca portita asta nu e suficient de mare incat sa le permita tuturor prostilor cu doisprezece clase sa ajunga asistenti medicali.
Hai sa recunoastem, problema nu e bacalaureatul in situatia ta.Ala il poti lua, ai timp.Problema e ca tu esti un lenes care nu vrea sa faca nici un efort ca sa ia macar un 6 amarat.

| pufulescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceee ai zis? Welcome to reality my friend!
Tu nu stii ce te asteapta si ce val de idiocratie vine spre tine dinspre scumpa ta UE! In curand ai sa vezi facuti sefi si oameni care chiar nu stiu cat face 2 plus 2 jumate... sub cuvant ca discriminarea trebuie eliminata si chiar si retardatii trebuie sa ajunga sefi!

| nico04laura a răspuns:

Dar dupa terminarea postlicealei nu te angajeaza nimeni fara bac...asa ca in timpul studiilor aprofundeaza si materia pentru bac si da-l