| User0987654321 a întrebat:

Salut. Mie imi place agricultura, pe viitor o sa lucrez in domeniul agriculturii, si acul acesta as vrea sa continui studiile (clasa a 9a) la o scoala profesionala care este tot pe domeniul agriculturii. Vreau sa stiu, ce se preda la o scoala profesionala cu profil de agricultura, si, merita? Am de ales, ori la liceu, ori la profesionala, o sa dau examenul, dar as vrea sa merg tot pe profesionala. O sa ma ajute cu ceva pe viitor, adica cu o diploma care arata faptul ca am studii mai "avansate" in domeniul asta sau nu? Daca imi puteti sa imi spuneti avantaje si dezavantaje la scoala profesionala. Va multumesc, toate bune.

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Pai ce crezi ca se preda? Depre tipuri de arat/afanat/semanat/irigat, ingrasaminte chimicale, despre recolte si alte de genul acesta! Nu e greu de invatat dar mai greu va fi sa gasesti ceva de munca pe ce ai invatat tu... Nu mai e era comunista, acum cine are pamanturi se pricepe si la agricultura doar la ferme mai mari daca ai noroc dar si acolo intra rudele prima data chiar daca nu stie nimic laughing Daca esti de la tara si ai pamanturi, merita daca nu invata ceva ce te va ajuta in viitor!

| mihai69 a răspuns:

Dacă chiar ești pasionat de agricultură, e bine să faci liceul, dar și o facultate. Abia după aceea vei putea să lucrezi eficient în domeniu. Iar specialiștii chiar sunt căutați. Mai ales că au început să apară ferme moderne care necesită astfel de personal calificat ca să poată lucra la capacitate maximă.

| dusmanul86 a răspuns:

Iti recomand un liceu cu profil agricol.Sa ai o diploma de bacalaureat. Poate vei da mai departe la agronomie.
Esti inca micut si nu ai de unde sa stii ce iti va rezerva viitorul.
Ca si idee mai bine inginer agricol decat muncitor cu sapa.