| SmallBrain a întrebat:

n-am inteles ceva la matematica,cand rezolv o inecuatie trebuie sa pun intervalulu acelei inecuatii, cand pun la interval paranteza patrata si rotunda?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă la inecuaţie ai şi "egal" ( deci, când ai ≤ sau ≥ ), atunci se pune paranteza pătrată la intervalul de la rezultat!
Excepţie : la +∞ sau -∞ se pune ( întotdeauna ) paranteză rotundă!

Toate cele bune!

| SmallBrain explică (pentru bursuc001):

Multumesc,m-ai ajutat foarte multbig grin

| bursuc001 a răspuns (pentru SmallBrain):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă!

5 răspunsuri:
| TFTB a răspuns:

Sa zicem ca pui paranteza patrata la intervalul [4, 7); asta inseamna ca solutiile inecuatiei sunt mai mari SAU EGALE cu 4 si mai mici decat 7. Paranteza patrata se pune cand vrei sa accentuezi si egalitatea.

| topsecretxxx a răspuns:

Iti voi demonstra printr-un exemplu.
de exemplu S (solutia) este mai mare/mai mica decit 0, se pune paranteza rotunda.
Dar daca Solutia este mai mare egal/mai mica elgal decit 0, se pune paranteza patrata.
Sper ca am fost de ajutor happy

| anonima01736 a răspuns:

Depinde de exercitiu, dar de obicei paranteza rotunda la interval reprezinta ca acel numar la care ai pus paranteza rotunda nu intra in interval, adica pana la acel numar se poate merge, pe cand la cea patrata e fix invers. Numarul cu paranteza patrata intra in interval. Mai concret, ti se da x apartine intervalului [-2, 5). X primeste valori de la -2 pana la 4, 999999 si tot asa, deci 5 nu va fi niciodata o solutie pentru x