| AndreeaDeea200527 a întrebat:

O să fiu clasa a 7-a și aș vrea să știu răspunsul unor întrebări:

1.Ce materii se fac?
2.Ce rechizite trebuie să-mi cumpăr?(aș vrea o listă completă)
3.Ce caiete îți trebuie?(pentru fiecare materie)
4.Cum e materia?
5.Am auzit că această clasă este cea mai grea din gimnaziu. Este adevărat?
6.Cum să mă îmbrac în prima zi?(P.S: nu am uniformă)
7.Cum sunt tezele sau cum vi s-au părut vouă că sunt?
8.Sunt grele testele inițiale?

Știu că sunt multe întrebări... Cel mai bun răspuns primește fundă. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Justlikeme2 a răspuns:

1. În clasa a VII-a, se adaugă cultura civică și chimia.
2. Tot ceea ce ai luat până acum.
3. Îți trebuie caiet dictando pentru cultura civică, și două caiete (unul de teme și unul de clasa) de matematica pentru chimie.
4. Cultura civică nu este grea, însă lecțiile sunt lungi și trebuie să înveți toate principiile alea. Chimia, dacă o înțelegi de la început în clasa a VIII-a îți va fi ușor.
5. Depinde, dacă înveți, îți va fi ușor.
6. Consulta regulamentul școlii și ia decizie privind ținuta.
7. Nu mai țin minte cum au fost, dar, trebuie să înveți bine.
8. Nu.

4 răspunsuri:
| BlackRaven45 a răspuns:

Ai messenger sau whatsapp? Da-mi mesaj privat si discutam mai lejer acolo daca vrei

| Alfred0703 a răspuns:

Coa*e, esti in august, relaxeaza-te. Doar prin decembrie ar trebui sa te intereseze chestiile astea.

| Bernardus a răspuns:

Se fac chimia si cultura civica
De unde sa stiu eu ce rechizite or sa iti ceara profii tai? In principiu iti iei pixuri si creioane cat sa ai si cate un caiet/ doua (unii profi vor caiet de teme separat, altii nu) pentru fiecare materie din orar (banuiesc ca ai mai fost pana acum la scoala, deci nu cred ca e nevoie sa iti zic la ce materie iti trebuie caiet dictando/de mate), si dupa daca anumiti profi vor chestii diferite (la mine de exemplu in a 9-a a vrut profa de romana caiet cu foi veline) cumperi dupa, ca nu mori daca faci doua drumuri pana la magazin
E grea materia, mai ales daca nu te-a intersat a 6-a cazul meu. Daca esti tocilar/a (cum pare ca ar fi cazul tau) o sa fie usoara.
Da, este cea mai grea, materia din a 8-a fiind mult mai usoara.
In prima zi te imbraci exact cum te-ai imbracat in prima zi in clasa a 6-a (God damn, chiar pare ca n-ai mai fost pana acum la scoala)
Tezele depind de profesori, si de cat inveti. Mie mi s-au parut grele, tie poate or sa ti se para usoare
Daca stii materia de clasa a 6-a nu sunt grele. daca nu stii materia de clasa a 6-a sunt grele.

| dororo a răspuns:

Se face chimie si e destul de usoara rechizite cam o trusa geometrica te-ar ajuta foarte mult de caiete nu stiu depinde de scoala ta la mine putem folosi ce caitete dorim. la chimie iei de mate materia e destul de grea daca nu ai reusit in clasele anterioare sa inveti la romana iti va fi foarte greu da este adevarat ca e cea mai grea clasa de imbracat e alegerea ta. tezele sunt foarte usoare de obicei se dau lectiile din primele 2-3 saptamani de semestru