| 2gaby1 a întrebat:

Salut!
Părere facultă de geogra? Ce te poți face in afara de profesor? Și cum te poți face profesor?(mai trebuie sa faci un an, doi de pregătire?)

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Dacă vrei să devii profesor faci mai întâi facultatea pe geografie, apoi masterul pe istorie (în ideea de a avea dublă specializare - poți face doar facultatea de geografie fără master pe istorie dar nu prea găsești post complet doar de geografie), ambele module psihopedagogice și după ce termini dai examen de titularizare și dacă există ceva posturi vacante poți intra în învățământul preuniversitar românesc. Marea problemă este că nu sunt posturi titularizabile scoase. Eu istorie și geografie predau de 28 de ani. Atunci existau posturi titularizabile - acum sunt înscriși, în județul meu, 45 de candidați pe un singur post de istorie și geografie post care necesită dublă specializare.

In concluzie: Nu merită să faci facultatea de geografie pentru a deveni profesor. Poți face Geografia Turismului ca poți lucra în turism pe un salariu de mizerie.

3 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

1.Inscrie-te dacă te pasionează domeniul respectiv
2.Geograf,meteorolog,prezentator meteo, etc
3. Poți face modulul psihopedagogic în cadrul celor 3 ani de facultate

| LisaJulie a răspuns:

Poți deveni ghid turistic! Este o meserie foarte frumoasa

| Yurisa a răspuns:

Altii au raspuns despre cum poti deveni profesor, eu o sa iti zic chestii din auzite. Am intalnit cateva persoane care au terminat geografia. Acum conteaza ce pasiune ai tu pentru aceasta materie si daca tu crezi ca merita sa muncesti pe un salariu mai mic. Am avut un trainer care a terminat geografia si care la momentul respectiv lucra la banca probabil pentru ca acolo si-a gasit de munca si era platit mai bine. Un alt baiat care a terminat geogra (olimpic) e ghid turistic si calatoreste prin mai multe tari. Depinde foarte mult ce vrei tu de la viata