| Fr3You a întrebat:

Salut,

Poti face masterul intr-un alt domeniu decat ce absolvit?
De exemplu, eu am terminat ingineria chimica si as vrea sa urmez un master in ingineria sistemelor/software, iar daca sunt acceptat cu respectivul master, pot sa fiu incadrat ca inginer de sistem/software?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

4 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Asta este sub nivelul Dvs intelectual
Dvs meritați sa vi-se dea asta pe tavă gratis bonus cadou
Nu stiu de ce va înhămați la o chestie care este foarte mult sub nivelul Dvs intelectual!?
Eu lucrez si am prieteni împreună cu cercetători in chimie

Vă recomand să căutați ceva mai interesant
Dacă nu aveți idee va dau eu

Sa folosiți o celulă în loc de HDD si mai precis să fabricați un prototip care sa poata salva datele filme muzica... In interiorul secvenței ADN

Sunt multe idei uluitoare pe care le puteți dezvolta care chiar să vă pună cunoștințele abilitățile la muncă în care să puteți excela.

Eu cred că aveți nevoie de o echipă de oameni care fac lucruri interesante
Nu de a pierde viața inutil cu lucruri pe care le știați deja sau pe care le puteți învăța in maxim 4 zile.

Sunteți un om mult prea valoros ca să nu vă atrag un semnal de alarmă asupra faptului că vă plafonați dacă o luați pe drumul acela.

Da IT-ul si informatica si toate lucrurile acestea care tin de nano tehnologii electronica microelectronică
Electronica cuantica...
Subt oarecum complementare si de mare ajutor sa le puteți stăpâni pentru realizarea de noi profiluri de instrumente si echipamente care sa va ajute in laboratorul de chimie mai ales când lucrezi la substanțele chimice protip care fac regenerarea celulelor stem din organism
.

Viața e scurtă nu merită să o risipiți pe lucruri mult prea simple

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să faci un master într-un domeniu, trebuie să fii acceptat în acest program de studiu, iar pentru aceasta să cunoști acel domeniu. Ca să faci un master, un grup de profesori cu un conducător de masterat trebuie să te accepte. Dacă dta, indiferent de ce facultate ai terminat înainte poți demonstra că stăpânești acest domeniu la nivelul licență, de absolvent de facultate, nu văd motive să fii respins. Dar cu facultatea de tehnologie chimică terminată, nu ai cum.

| Frank51 a răspuns:

Se poate însă nu vei putea trece de interviu fără niște cunoștințe aprofundate in domeniul respectiv.

| Ka0ru a răspuns:

Pai teoretic trebuie sa aiba legatura masterul cu ce ai facut la licenta si sa fie in aceeasi facultate, sa fie valabil pentru specializarea ta. Unul de la psihologie nu poate face master la conservarea biodiversitatii.
Ca masterul continua studiile de la licenta (de aia se numesc studii superioare de lunga durata, pentru ca includ si master).